Czarownica (2014)

czarownicaModa na rewizjonistyczne adaptacje bajek trwa w najlepsze. Hollywood rozprawiło się w ostatnich latach m.in. z Czerwonym Kapturkiem, Jasiem i Małgosią, a z Królewną Śnieżką nawet dwa razy. Tym razem przyszła pora na Śpiącą Królewnę, przy czym zwodniczy na pierwszy rzut oka tytuł tej wersji („Czarownica”) wcale nie jest przypadkowy. Całą historię poznajemy bowiem z punktu widzenia czarnego charakteru z tradycyjnych podań bajki, która w animacji Disneya z 1959 nazwana została Diaboliną. Tym razem dopisano tej postaci przejmującą genezą, co uczyniło jej dramat centralną częścią filmu i zmieniło wydźwięk całej opowieści.

Diabolinę poznajemy jako młodą, niewinną wróżkę, strażniczkę Kniei. Na jej drodze staje Stefan, młody chłopak, z którym połączy ją młodzieńcze uczucie. Z biegiem lat ich relacja diametralnie zmieni swój charakter, by ostatecznie doprowadzić do zdrady, która brutalnie wstrząśnie młodą Diaboliną. Przeobrażeniu bohaterki z niewinnej, ufnej dziewczyny w zranioną, żądną zemsty kobietę towarzyszy wyrazista zmiana wizerunkowa, której apogeum stanowi wygląd mocno wzorowany na tym z animacji Disneya.

6 10

Diabolina początkowo występuje w strojach oddających charakter strażniczki Kniei, nosi zwiewne tkaniny w kolorach ziemi.

11Po tym jak zostaje zdradzona, jej gniew natychmiast znajduje odzwierciedlenie w ciemnych, ciężkich tkaninach, przyozdobionych zwierzęcymi motywami (kości, futra, pióra). Wraz z rosnącą goryczą bohaterki, kolorystyka jej strojów staje się coraz ciemniejsza, aż w końcu okrywa ją smolista czerń.

7

Wygląd Diaboliny to połączenie mroku i elegancji. Dominują przerysowane konstrukcje, wysokie kołnierze, długie treny.

1

Aby uzyskać efekt krwistych paznokci, zostały one pomalowane lakierem po obu stronach.

Aby uzyskać efekt krwistych paznokci, zostały one pomalowane lakierem po obu stronach.

Zwracają też uwagę  nakrycia głowy (a raczej nakrycie rogów); od skórzanego turbanu, przez nakrycie powleczone skórą pytona, aż po zszyte z precyzyjnie dopasowanych skórzanych pasków.MALEFICENT5 3

Efektu całości dopełnia odpowiednia charakteryzacja. Grająca główną rolę Jolie uznała, że nie chce wprowadzać zielonkawego odcienia skóry znanego z filmu Disneya, uznając tę barwę za zbyt odciągającą uwagę od samej bohaterki. Zamiast tego skóra Diaboliny przybrała blady odcień na którym wyraźnie odcinają się krwisto czerwone usta i metaliczny makijaż oczu. Dobierając kolorystykę charakteryzator Toni G inspirował się labradorem, barwnym minerałem o metalicznym połysku. Ta inspiracja znalazła też odzwierciedlenie w barwie szkieł kontaktowych noszonych przez Jolie.

1

12

 

Wygląd bohaterki z miejsca stał się hitem, na youtube można znaleźć stosy tutoriali jak wykonać inspirowany Diaboliną makijaż.  Przykład poniżej:

Tytuł: Czarownica/Maleficent
Rok: 2014
Reżyseria: Robert Stromberg
Obsada:  Angelina Jolie,  Elle Fanning, Sharlto Copley
Kostiumy: Anna B. Sheppard

Reklamy

2 thoughts on “Czarownica (2014)

  1. czy mogłabyś opisać kostiumy z serialu American Horror Story? są naprawdę warte uwagi!
    świetny blog :)
    pozdrawiam

    • Tak, właściwie to przymierzam się do tego tematu już od jakiegoś czasu. Dobrze, że mi o tym przypominasz bo może się w końcu zmobilizuję :) Dzięki za wizytę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s