Catherine Martin

cmW tegorocznym wyścigu  po Oscara za najlepsze kostiumy stanęła m.in. Catherine Martin. Kostiumografka była już kilkukrotnie nominowana do tej nagrody, a w 2002 roku otrzymała aż dwie statuetki, zarówno za kostiumy, jak i scenografię do filmu „Moulin Rouge!”. W tym roku również otrzymała podwójną nominację – za „Wielkiego Gatsby’ego”.

Martin urodziła się w Australii.  W 1988 ukończyła National Institute of Dramatic Art, gdzie poznała swego przyszłego męża, reżysera Baza Luhrmanna, z którym pracowała przy większości jego projektów – od inscenizacji operowych (m.in. „Cyganeria”, „Sen nocy letniej”), aż po projekty filmowe („Roztańczony buntownik”, „Romeo i Julia”, „Moulin Rouge!”, „Australia”). Razem z mężem założyła też firmę producencką Bazmark Inq.

O pracy z Luhrmannem mówi, że to trwająca od 20 lat dyskusja – czasem burzliwa, czasem zabawna, ale zawsze pełna emocji. Mimo wielu sukcesów, wciąż jest zaskoczona swą pozycją zawodową; jak mówi: „Zaczynałam od malowania podłóg przez całą noc, a teraz mam 300 pracujących dla mnie stolarzy. Czuję się jak angielska królowa!”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s