Michael Wilkinson

1Michael Wilkinson to jeden z kostiumografów nominowanych w tym roku do Oscara. Dla Wilkinsona, którego doceniono za stroje do filmu „American Hustle „, to pierwsza w karierze nominacja do tej nagrody.

Urodzony w Australii Wilkinson już jako nastolatek marzył o zostaniu kostiumografem. W młodości często pracował dorywczo jak garderobiany w operze i przy przedstawieniach baletowych. Naturalnym krokiem było więc ukończenie studiów projektowania w National Institute of Dramatic Arts. W 1997 roku zadebiutował w kinie, tworząc kostiumy do filmu „True Love and Chaos” . Trzy lata później zmierzył się z olbrzymim wyzwaniem zaprojektowania kostiumów na ceremonię otwarcia igrzysk olimpijskich.

Wilkinson jest fanem nowych technologii, których chętnie używa w pracy. Nic więc dziwnego, że znalazł wspólny język z reżyserem Zackiem Snyderem, który w swoich filmach mocno stawia na efekty wizualne. Ich współpraca zaczęła się od filmu „300” i trwa do dziś – Wilkinson projektował kostiumy do „Sucker Punch”, „Strażników” i „Człowieka ze stali”.

Wilkinson inspiracji dla swych projektów szuka w sztuce, modzie i mediach. Jego idolami w dziedzinie kostiumów są Janet Patterson („Fortepian”), Milena Canonero („Mechaniczna pomarańcza”) oraz Piero Tosi („Śmierć w Wenecji”).

Idealny kostiumograf to według niego człowiek, który musi być zarówno dyplomatą, jak i psychologiem oraz dobrym managerem z umiejętnością pracy zespołowej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s