Grawitacja

GRAVITY„Grawitacja” to unikalne połączenie fabularnego minimalizmu ze spektakularnością wizji. To niejako powrót do korzeni doświadczenia kinowego, onieśmielającego, bazującego na pierwotnych emocjach. Punkt wyjścia jest dość prosty – troje astronautów przeprowadza standardową kontrolę urządzeń na stacji kosmicznej. W wyniku wypadku stacja ulega zniszczeniu, a bohaterowie muszą zawalczyć o przetrwanie. Z czasem nabiera to wymiaru symbolicznego, stając się specyficznym traktatem o ponownych narodzinach. Tu odsyłam do recenzji na Z górnej półki (KLIK) , która doskonale podsumowuje cały koncept filmu.

GRAVITY

W zderzeniu jednostki z wszechmocą kosmosu kostiumy przestają pełnić swoją tradycyjną rolę. Nie uzupełniają narracji, nie dopowiadają szczegółów o bohaterach. Skafandry kosmonautów pełnią jedynie funkcje praktyczną, zaś w warstwie symbolicznej nie grają żadnej roli. Między człowiekiem a kosmosem nie istnieją emocjonalne bariery, brakuje kostiumu, pod którym można się schować kreując swoją osobowość. W tym sensie bohaterowie równie dobrze mogliby występować nago – kostiumy nie dają im żadnej psychicznej ochrony, pozostawiając ich bezbronnymi wobec swoich lęków.

GRAVITYGRAVITY

Poniżej zdjęcia z planu. Jak widać, nie tylko scenografia, ale i same kostiumy były w większości konstruowane cyfrowo.

4

1

3 389b7_movies_what-its-like-to-be-a-science-advisor-for-sandra-bullocks-space-movie-gravity gravity-george-clooney-sandra-bullock-23 fstoppers_gravity-behind-the-scenes-pictures-1

zwiastun:

Tytuł: Grawitacja/Gravity
Rok: 2013
Reżyseria: Alfonso Cuarón
Obsada:  Sandra Bullock, George Clooney, Ed Harris
Kostiumy:  Jany Temime

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s