Pracująca dziewczyna

4Lata 80. w USA to czasy, w których „chciwość jest dobra”, a szczyt marzeń to kariera w korporacji. Tess, główna bohaterka komedii Mike Nicholsa, również hołduje temu marzeniu. Poza pomysłowością i inteligencją, w walce o lepsze stanowisko jej orężem staje się wizerunek. Bohaterka przechodzi pełną metamorfozę od szeregowej sekretarki do bizneswoman, kierując się prostą zasadą – mniej znaczy więcej. Oto cztery kroki ewolucji stylu Tess.

1. Sekretarka

Tess jest sekretarką, jedną z wielu w korporacji. Esencją stylu bohaterki i jej koleżanek jest gloryfikacja krzykliwej mody lat 80. – natapirowane fryzury, mocny makijaż, stosy biżuterii. W fasonach dominują mocno zaznaczone ramiona, warstwowość ubrań i nietypowe połączenia. Do spódnicy Tess nosi ciemne, kryjące rajtki, do tego białe skarpetki i adidasy.8

11

Bransoletki, kolczyki, wisiorki, broszki – Tess jest miłośniczką wszystkich dostępnych rodzajów biżuterii

4

8

Dress code na luzie

2. Sekretarka – wersja 2.0

Gdy Tess trafia pod skrzydła nowej szefowej, bierze sobie do serca jej rady – rezygnuje z nadmiaru biżuterii, stopniowo wcielając w życie maksymę Coco Chanel: „Ubierz się nieporządnie, zauważą twój strój. Ubierz się nienagannie, a zauważą kobietę”.

2

Bransoletki już zlikwidowane, pora pozbyć się nadmiaru makijażu

3

3. Bizneswoman – wersja wieczorowa

Gdy jej inspirująca szefowa ujawnia wyrachowane oblicze, Tess postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Wykorzystując sprzyjający zbieg okoliczności umawia się na spotkanie z Jackiem Trainerem, agentem giełdowym, który ma jej pomóc w sfinalizowaniu umowy z biznesowymi szychami. Aby zrobić na nim odpowiednie wrażenie, Tess decyduje się na całkowitą zmianę wizerunku – obcina włosy i zmienia garderobę. Ich pierwsze spotkanie ma miejsce na wieczornym przyjęciu, na które Tess zakłada kreację elegancką, ale i bardzo kobiecą. Bohaterka sama o sobie mówi, że ma głowę do interesów, a ciało do grzechu – jej wizerunek podkreśla tę dwoistość. Zafascynowany Jack wyznaje, że jest jedyną kobietą w świecie biznesu, która ubiera się jak kobieta, a nie jak kobieta, która myśli, że tak ubrałby się mężczyzna, gdyby był kobietą.

It's simple, elegant yet makes a statement. Says to people: confident, a risk taker, not afraid to be noticed. Then you hit them with your smarts.

It’s simple, elegant yet makes a statement. Says to people: confident, a risk taker, not afraid to be noticed. Then you hit them with your smarts.

11

4. Bizneswoman – wersja dzienna

Tess coraz pewniej czuje się w nowej skórze. Intuicyjnie dobiera stroje, które podkreślają jej profesjonalizm. Na co dzień wybiera eleganckie garsonki, których prostotę podkręca ciekawymi dodatkami – np. okularami w czerwonych oprawkach. Tess nie musi już zabiegać o uwagę otoczenia, wdziewając cudze stroje czy udając bizneswoman. Teraz już nią po prostu jest.196

Tytuł: Pracująca dziewczyna/Working Girl
Rok: 1988
Reżyseria: Mike Nichols
Obsada: Melanie Griffith, Harrison Ford, Sigourney Weaver
Kostiumy: Ann Roth

Bonus

Drugi, trzeci i czwarty plan przynoszą wiele obsadowych niespodzianek. W filmie debiutuje David Duchovny, ale by go dostrzec, trzeba mocno wytężyć wzrok. W małym epizodzie pojawia się również mało wówczas znany Kevin Spacey. Na drugim planie znajdziemy z kolei Aleca Baldwina w roli chłopaka Tess i Joan Cusak w roli jej przyjaciółki.

12

Znajdź Davida w czasie krótszym niż 5 sekund ;)

173

Reklamy

9 thoughts on “Pracująca dziewczyna

  1. Po metamorfozie naprawdę robi wrażenie. Nie widziałam filmu, ale wakacje to chyba dobry moment, żeby go zobaczyć:)

  2. Borzeee… lata 80. to prawdziwa tragedia! Córki wyglądają jak własne matki, matki jak babcie…

    • Specyficzny okres w modzie, przyznaję :) Kiczowaty, chwilami koszmarny ale(!) miał i swoje momenty. No i wyprodukował taką ikonę jak Alexis z „Dynastii”, której nie wyobrażam sobie w żadnej innej stylówce ;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s