Pacific Rim

390946.1„Pacific Rim” to pełne rozmachu widowisko, w którym to skala gra pierwsze skrzypce. Ale wbrew pozorom nie tylko ta największa. W filmie, gdzie olbrzymie roboty, przy których Transformersy wyglądają jak mini vany, walczą z potworami wielkości trzech Godzilli, zaskakująco wiele uwagi poświęcono drobnym detalom, od scenografii, poprzez kostiumy, aż do poszczególnych ujęć (zwracają uwagę zręczne przejścia ze skali makro do mikro w scenie z mewami czy kulkami na biurku). Dbałość o detal widać wyraźnie na przykładzie kostiumów, a bohaterowie, nawet trzecioplanowi, nie zostali wtłoczeni w bezosobowe kombinezony – każdy z nich ma swój specyficzny styl podkreślający osobowość. Oto szczegóły, które zdecydowanie wzbogaciły świat wykreowany przez del Toro.

Kombinezony

Jaegery to maszyny w których ludzkość stawia czoła nękającym ją obcym (Kaiju). Jeagery różnią się od siebie konstrukcją i wyglądem, a różnice te dodatkowo podkreślają kombinezony noszone przez obsługujących je pilotów – każda drużyna ma swój unikalny fason i kolorystykę.

pacific-rim-jaeger-pilots

Kombinezony braci Becket są wyraźnie porysowane, widać że były intensywnie używane, każdy odprysk farby to zapis kolejnych walk

SSD-10549.DNG

PACIFIC RIM

Pochodzące z Rosji dzielne rodzeństwo pilotów. Ich słowiańskie korzenie podkreślają farbowane na blond czupryny

SSD-19735.DNG

Pasemka

Mako farbuje końcówki włosów na niebiesko, a kolor ten przywodzi na myśl barwę płaszcza który nosiła jako mała dziewczynka. Bohaterka wciąż pielęgnuje w sobie traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa i nie potrafi całkowicie się od nich odciąć. Niebieskie włosy mogą symbolizować to przywiązanie do wspomnień sprzed lat.

24

Tatuaże

Newton Geiszler – naukowiec obsesyjnie zafascynowany Kaiju, dla swojej pasji gotów narazić się na wszelkie niebezpieczeństwo. Jego fascynacja przekłada się bezpośrednio na wygląd, całe przedramiona ozdobił tatuażami z motywami obcych stworów.

SSD-11481.DNG

Muszki i krawaty

Hermann Gottlieb, tradycjonalista, zamknięty w sobie odludek, który od niebezpiecznych eksperymentów woli zgłębiać świat obliczeń. Noszony przez niego strój podkreśla konserwatywny charakter – zachowawcza kamizelka w kratę, ciemna marynarka, jasna koszula.

Tendo Choi  to pełen wigoru łamacz damskich serc. Jego fantazyjna natura objawia się w detalach stroju – czerwonych szelkach i muszce w grochy.

SSD-19383.DNG

Stacker Pentecost wie, że aby wygrać wojnę nie może pozwolić sobie na słabości. Dla podwładnych ma być wzorem, twardym wojownikiem, któremu należy się posłuszeństwo. Nie ma tu miejsca na sentymenty. Zgodnie z tą filozofią bohater zawsze ubrany jest w oficjalny garnitur, mundur lub zbroję, nigdy nie pojawia się w prywatnych ubraniach. Gotowy do walki, czujny, nigdy nie schodzi z posterunku.
6PACIFIC RIMCzerwień i złoto

Hannibal Chau to król podziemnego handlu organami Kaiju i jedna z najbarwniejszych postaci filmu. Del Toro pisał tę rolę specjalnie z myślą o grającym ją Ronie Perlmanie. Król podziemia nosi bogaty strój, w zdecydowanym kolorze nasyconej czerwieni, pełen przepychu wzorów i faktur. Bohater nie odmawia sobie przyjemności noszenia ekstrawaganckich okularów i okutych złotem butów. Jego dłonie ozdabiają tatuaże wskazujące na przynależność do przestępczego świata. Wygląd Hannibala wyraźnie podkreśla, że mamy przed sobą groźną szychę, której lepiej nie wchodzić w drogę.

PACIFIC RIMSSD-21929.DNG
Tytuł: Pacific Rim
Rok: 2013
Reżyseria: Guillermo del Toro
Obsada: Charlie Hunnam, Idris Elba, Rinko Kikuchi
Kostiumy: Kate Hawley
Reklamy

5 thoughts on “Pacific Rim

   • Film skrojony pode mnie :) Wg mnie mógłby w ogóle nie mieć dialogów, tylko pojedynki jak ten w Hong Kongu :)

    A wracając do Twojego wpisu na jego temat, to masz bardzo trafne spostrzeżenia. A del Toro (albo jego garderobiane ;)) umiejętność pokazywania cech charakteru danej postaci samej jej ubiorem.

    • Dzięki ;) Tylko nie „garderobiane”, bo się wszystkie kostiumografki świata obrażą :P A co do filmu to dla mnie, póki co, blockbuster roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s