Iron Man 3

1Co czyni superbohatera: zbroja, czy ukryty w niej człowiek? Próba odpowiedzi na to pytanie jest jednym z najciekawszych motywów najnowszej części „Iron Mana” i wbrew pozorom nie dotyczy jedynie głównego bohatera.

UWAGA! Tekst zawiera spoilery

Dogłębnej analizy kostiumów w nowym „Iron Manie” dokonał Chris Laverty, jego tekst znajdziecie tutaj: KLIK. Artykuł ten wyczerpująco odsłania mechanizmy działania kostiumu jako kamuflażu dla większości bohaterów filmu, niewiele pozostawiając do dodania. Dlatego w poniższym tekście skupię się jedynie na kilku punktach, które w sposób szczególny zwróciły moją uwagę w nowym filmie Shane’a Blacka.

8

Tony Stark/Iron man

Niedawne przejścia Starka, przedstawione w „Avengers”, nadwyrężyły jego psychikę. Bohater doświadcza skutków stresu bojowego: pewność siebie zastępują ataki paniki, które próbuje tłumić, poświęcając czas tworzeniu kolejnych, ulepszonych wersji zbroi. Tony musi w końcu stawić czoła swoim najgorszym lękom, gdy po ataku na dom traci wszystko i wraca do punktu wyjścia – staje się zwykłym „mechanikiem”, pozbawionym wymyślnych urządzeń. Większość filmu Stark spędza więc bez zbroi, stając do walki jako zwykły śmiertelnik.  Odnajduje w sobie odwagę, dzięki czemu zbroja schodzi na drugi plan, stając się tym, czym była na początku – użytecznym narzędziem. Nie jest już jednoznacznie utożsamiana z Iron Manem, to jedynie przedmiot, którego zastosowanie zależy od noszącej go osoby.

2

Pepper Potts

Pepper to przeciwieństwo Tony’ego – rozsądna, stonowana, introwertyczna. Idealnie skrojony biały kostium podkreśla tę zachowawczość i pozorny spokój. Podczas ataku na  rezydencję Tony’ego wszystko się zmienia: Pepper, uzbrojona w pancerz Iron Mana, bez lęku ratuje Mayę z walącego się domu. To pierwszy krok do finalnego wyzwolenia, gdy bohaterka symbolicznie odarta z ubrań, odradza się w ogniu i  zabija Killiana, uwalniając zarówno swoją odwagę, jak i tłumioną dotąd złość.

43

Aldrich Killian

Na początku filmu pokazuje się go jako kwintesencję naukowca – dziwaka: ma krzywe zęby, tłuste włosy, okulary i niedbały strój. Zlekceważony przez Starka, powraca po 14 latach w nowej odsłonie. Przystojny, ubrany w najdroższe garnitury, idealny. Perfekcja jest tym, co go zdradza: jego jedwabne koszule i marynarki są kamuflażem, przebraniem, pod którym ukrywa się psychopata. Pod koniec filmu, gdy widzimy go z nagim torsem pokrytym smoczym tatuażem, Killian odsłania prawdziwą twarz ogarniętego manią szaleńca.65

Maya Hansen

Jej stroje są proste, niepozorne. Dziewczęce sukienki we wzroki to pozostałość dawnej Mayi, pełnej pasji do nauki, pragnącej poprzez nią naprawiać świat. Po latach niewiele zostaje z tej dziewczyny – przerost ambicji zmienia ją w chłodno kalkulującą postać, której działania stoją za największymi zbrodniami.

6

Mandaryn 

Mandaryn to kwintesencja kamuflażu: niebezpieczny, budzący grozę wróg, który okazuje się podstawionym aktorem, postacią komiczną.

7

Strój Mandaryna łączy w sobie orient z militarnym sznytem.

 

Tytuł: Iron Man 3
Rok: 2013
Reżyseria: Shane Black
Obsada: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow, Guy Pearce
Kostiumy: Louise Frogley

Reklamy

4 thoughts on “Iron Man 3

  1. Już nie mogę się doczekać momentu, w którym usiądę w kinie i zobaczę co nowy Iron Man ma do zaoferowania. Ben Kingsley w roli Mandaryna pewnie znowu pozytywnie mnie zaskoczy.

    • Dzięki! Właśnie takie kostiumy, które się nie narzucają, tylko dyskretnie dopowiadają historię cenię najbardziej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s