Diane Keaton „Wciąż od nowa”

dk„Wspomnienia Wciąż od nowa nie tylko dały mi okazję do snucia rozważań o stracie, stworzyły także doskonały zbiór okoliczności, by przemyśleć na nowo kwestię miłości” – zdanie z autobiografii Diane Keaton doskonale podsumowuje charakter spisanej przez nią historii – nie jest  ona uporządkowanym zbiorem faktów z życia i kariery; to raczej luźno powiązane refleksje i wspomnienia, w których główną rolę odgrywa nieżyjąca już matka Keaton. 

Aktorka zdecydowała się oddać jej głos, przeplatając własną narrację z fragmentami pamiętników matki. Kobiety, której wyobraźnia i artystyczna dusza ukształtowały Diane. „To starania mamy, jej rozterki i miłość uaktywniły moją umiejętność myślenia – napisała w swojej książce – Wspierała decyzje, które rodziły doświadczenia, które z kolei mnie rozwijały i wzbogacały moje życie”.

Diane Keaton doświadczyła w swojej karierze zarówno wielkich wzlotów (Oscar za „Annie Hall”, Złoty Glob za „Lepiej późno niż później”, długa lista nominacji do nagród filmowych), jak i porażek – nieudanych projektów, niespełnionych planów, nietrafionych ról. Keaton w swoich wspomnieniach nie pomija niewygodnych faktów, szczerze pisząc  o słabszych momentach kariery. „Nie chodzi o to, że nie pracowałam. (…) Rzecz w tym, że na ogół mój wkład w sztukę filmową nie należał do szczególnie natchnionych.”

Choć aktorstwo odgrywa znaczącą rolę w jej życiu, we wspomnieniach koncentruje się raczej na związkach z ludźmi, niż wydarzeniach z planów filmowych. Aktorka była związana uczuciowo z takimi legendami, jak Woody Allen, Al Pacino czy Warren Beatty, a choć żaden z tych romansów  nie przetrwał, wciąż pozostają żywe w jej pamięci.

Autobiografia aktorki to także rozliczenie z przeszłością – zmaganiami z bulimią, chorobą ojca, Alzheimerem matki – ale i szczera opowieść o miłości do dzieci, które aktorka zdecydowała się zaadaptować  mając 50 lat. „Wciąż od nowa” w sposób poruszający, ale i bezpretensjonalny opowiada o stracie i miłości, o życiu, które zawsze jest „szklanką do połowy pustą i do połowy pełną”.

Diane Keaton „Wciąż od nowa”, tłum. Beata Hrycak, wyd. Bukowy las, 2012

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s