Superman

1

Superman to bohater o ponad 70-letniej tradycji, postać uznawana za pierwszego superbohatera światowej popkultury. Pojawił się w niezliczonej ilości komiksów, animacji, seriali i filmów. Po raz pierwszy w 1938 roku – na kartach komiksu autorstwa Jerry’ego Siegela i Joego Shustera. Komiks ten zdefiniował wygląd „człowieka ze stali” i sprecyzował podstawowe elementy jego stroju.

Cechy szczególne stroju Supermana to:

 1. Niebieski, obcisły kombinezon
  Ciało Supermana jest jego najlepszą bronią, nie potrzebuje on zatem  żadnych wzmocnień, gadżetów czy specjalnej zbroi, udającej mięśnie. Superman potrafi latać, nie dziwi więc, że robi to w wygodnym, lekkim stroju pozbawionym dodatkowego balastu.  Pragmatyzm zwycięża  tu nad próżnością, czego efektem ubocznym jest, niestety, skłonność bohatera do błyszczącej lycry.
 2. Czerwone slipy
  Bielizna noszona NA kombinezonie to efekt inspiracji Shustera cyrkowymi siłaczami. Superman nie jest jedynym superbohaterem mającym skłonność do eksponowania swej bielizny, ale jest  jednym z niewielu, którzy od lat uparcie się tego trzymają. Bez czerwonych majtek zobaczyć go można dopiero od niedawna, w najnowszych seriach DC Comics. Z kłopotliwego elementu garderoby zrezygnowano także w nadchodzącym   filmie „Człowiek ze stali” Zacka Snydera.
 3. Symbol „S”
  Naszyty  na piersi, a w niektórych przypadkach również na pelerynie. Kształt i kolorystyka symbolu zmieniały się przez lata – szczegółową historię jego ewolucji znajdziecie tu KLIK. 
 4. Czerwona peleryna
  To jedyny dodatek świadczący o tym, że Superman nie zatracił całkowicie wyczucia stylu. Gdyby dokonywał heroicznych czynów ubrany jedynie w obcisłą lycrę, mógłby stracić na dostojności. Powiewająca peleryna bardzo się więc przydaje, zwłaszcza w locie.
 5. Dodatki – czerwone buty, a właściwie kozaki, o różnych długościach i odcieniach czerwieni; opcjonalnie – żółty pas i zalotny lok nad czołem.

Pierwszym filmowym Supermanem był Kirk Alyn w 1948 roku. Jego strój nie odbiegał od wyznaczonego przez komiks trendu.  Kostium Alyna, choć obcisły, uszyty był z rozciągliwego materiału – kostium przypominał obcisły dres. Era lycry miała nadejść wiele lat później. Ponieważ serial z udziałem Kirka był kręcony w czerni i bieli, kostium w rzeczywistości był szaro-brązowy.23

Clark Kent - codzienny kamuflaż Supermana w postaci niezdarnego dziennikarza, w którym nikt nigdy nie rozpoznaje superbohatera z powodu… noszonych przez niego okularów.

Clark Kent – codzienny kamuflaż Supermana w postaci niezdarnego dziennikarza, w którym nikt nigdy nie rozpoznaje superbohatera z powodu… noszonych przez niego okularów.

George Reeves wcielał się w Supermana w serialu z lat 50. Jego kostium nie odbiegał zasadniczo od prezentowanego wcześniej przez Alyna, ale to właśnie wtedy widzowie ujrzeli go po raz pierwszy w kolorze. A choć aktor nie był człowiekiem drobnej postury, to celem optycznego zwiększenia jego muskulatury wypchano mu kostium dodatkową warstwą wyściółki.

56

W 1973 roku w filipińskiej komedii „Zoom, Zoom, Superman!”, w postać Supermana wcielił się aktor Ariel Ureta. Był to pierwszy w historii Superman spoza Ameryki. 7


W 1975 roku powstała musicalowa wersja przygód Supermana. Kostium grającego go Davida Wilsona nie odbiegał od wyznaczonego kanonu poza faktem, że miał absurdalnie rozciągniętą dziurę na głowę.

8

Christopher Reeve to jak dotąd najsłynniejszy filmowy Superman. Aktor wcielił się w tę postać czterokrotnie. Aby prezentować się okazale, Reeve przeszedł mordercze treningi  pod okiem Davida Prowse’a (aktora, który użyczył sylwetki – ale nie głosu – postaci Dartha Vadera z „Gwiezdnych wojen”). Początkowo jego kostium miał mieć ciemniejszy odcień, ale podczas testów okazało się, że kostium „znikał” na tle niebieskiego ekranu stosowanego przy efektach specjalnych.

910

Włosy Clarka Kenta były zaczesane w stronę przeciwną do włosów Supermana.

Włosy Clarka Kenta były zaczesane w stronę przeciwną do włosów Supermana.


Pod koniec lat 80. w telewizyjnym serialu „Superboy” w rolę tytułową wcielił się John Haymes Newton, występując w kostiumie wiernie wzorowanym na filmach z Reevem.

11

Po roku Newtona zastąpił Gerard Christopher – mimo zmiany obsadowej, kostium pozostał ten sam.

12

Lata 90. to czas „Nowych przygód Supermana” Z Deanem Cainem i Teri Hatcher. Kostium miał głębszy odcień niebieskiego niż w poprzednich ekranizacjach i był uszyty, już tradycyjnie, z dużej ilości błyszczącej lycry.

1314

Zdjęcie promocyjne, na którym Teri Hatcher stoi owinięta w pelerynę Supermana, było wówczas jednym z najchętniej pobieranych plików w Internecie.

15

W połowie lat 90. do sfilmowania przygód Supermana przymierzał się Tim Burton. Scenariusz do „Superman Lives” napisał Kevin Smith, a rolę główną zagrać miał Nicolas Cage.

Cage jako Superman - cóż…

Cage jako Superman – cóż…

Burton chciał ukazać postać Supermana w zupełnie nowym świetle, w związku z czym zaplanował wiele zmian. Także w zakresie kostiumów, których miało być co najmniej kilka i które zdecydowanie odchodzić  miały od ustalonego kanonu.

18

Do realizacji projektu jednak nie doszło, ale historia zainspirowała dokumentalistę Jona Schneppa, by nakręcić o nim film. Więcej na ten temat tu KLIK

W 2001 roku pojawił się młodzieżowy serial „Tajemnice Smallville”, oferujący świeże spojrzenie na postać Supermana. Serial koncentrował się na młodzieńczych latach Clarka Kenta, który dopiero odkrywa swoją właściwą tożsamość i związane z nią moce.  Wcielający się w tę rolę Tom Welling nie miał więc zbyt wielu okazji, by założyć klasyczny strój Supermana, ale wraz z rozwojem akcji na jego ubraniach zaczęły pojawiać się elementy podkreślające nowo odkrytą tożsamość: koszulka i kurtka  z wytłoczonym „S”.

1819

W 2006 roku zapalony fan komiksów Bryan Singer zrealizował wystawne widowisko „Superman: Powrót”. Film miał  być hołdem złożonym klasycznemu Supermanowi, dlatego reżyser zrezygnował z wywrotowych koncepcji, fundując widzom nostalgiczną opowieść utrzymaną w stylistyce retro. W rolę główną wcielił się początkujący aktor Brandon Routh, przypominający wyglądem Christophera Reeve’a. Jego kostium także nawiązywał do filmów z Reevem, utrzymany był jednak w ciemniejszej kolorystyce.

2021

Przed nami premiera „Człowieka ze stali” Zacka Snydera. Zdjęcia i zwiastuny promujące film dają nadzieję, że symboliczne pozbycie się czerwonych majtek to tylko część prawdziwej transformacji, jakiej poddana zostanie postać Supermana. Czy stanie się on w końcu pełnokrwistym, dalekim od infantylnego ujęcia herosem? Przekonamy się niebawem.Reklamy

4 thoughts on “Superman

  • Superman to taki trochę mdły bohater, ale trzymam kciuki za tę nową jego odsłonę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s