Zabawna dziewczyna

17„Zabawna dziewczyna” to pierwsza rola filmowa młodej Barbry Streisand – imponujący debiut, który przyniósł piosenkarce status supergwiazdy i statuetkę Oscara, ale i opinię trudnej we współpracy, wyniosłej diwy.

Musical Williama Wylera luźno oparto na biografii Fanny Brice, popularnej w latach 30., piosenkarki i aktorki. Streisand w rolę tytułowej bohaterki wcielała się najpierw na Broadwayu, grała ją też na deskach londyńskich teatrów. Sukces na scenie nie gwarantuje jednak roli w filmie, dlatego gdy tylko pojawiły się plany przeniesienia musicalu na wielki ekran, Streisand podjęła bezwzględna walkę o główną rolę. Dzięki wsparciu ze strony producenta filmu, Raya Starka, cel ten udało się osiągnąć.

Barbra mocno zaangażowała się w swoją rolę. Część ekipy miała ambitnej artystce za złe, że choć pozbawiona doświadczenia, to próbowała kontrolować każdy etap produkcji. Ale Streisand najbardziej wymagająca była wobec siebie, pracując do upadłego nad idealnym rezultatem. Jak wtedy, gdy wykonując piosenkę „My Man” uznała, że musi zaśpiewać ją na żywo, aby oddać emocjonalny charakter utworu. Osobowość Barbry niewątpliwie pomogła uwiarygodnić postać Fanny – zadziornej dziewczyny o trudnej urodzie, która na przekór wszystkim od początku wierzyła w swój sukces.

Fanny Brice

Fanny Brice

Na ekranie Streisand partnerował Omar Sharif. Aktor wspominał po latach, że początkowo wydała mu się ona po prostu… brzydka. Szybko jednak dał się oczarować jej osobowości i talentowi, a choć oboje byli wówczas w związkach małżeńskich, połączył ich szybki, płomienny romans, który pomógł wiarygodnie przedstawić ekranowe relacje postaci.

12

Za kostiumy w filmie  odpowiedzialna była Irene Sharaff, która według jednego z jej współpracowników z trudem znosiła wybryki Streisand. Sama kostiumografka w swojej książce „Broadway & Hollywood: Costumes Designed by Irene Sharaff”, wypomina aktorce nieustanny słowotok i chęć pouczania wszystkich wokół. Oddając jej sprawiedliwość, wspomniała jednak także o szerokiej wiedzy Streisand na temat klasyki filmowej i dawnych gwiazd.

27

Fanny jako młoda dziewczyna nosi szkolny mundurek w marynarskim stylu.

11

24

W jednym z przedstawień Fanny występuję jako zabawny łabędź

22

Sukienka z niebieskiego szyfonu, w którym uwodzi bohatera granego przez Sharifa

Już jako gwiazda pojawia się w wieczorowej sukni wyszywanej cekinami i kamieniami, z jedwabną podszewką

5

Lamparcie futro podkreśla status gwiazdy. Film rozgrywa się w latach 20., ale makijaż i długie tipsy Streisand to czyste lata 60.

25

Wełniana suknia uzupełniona o futrzaną czapke i mufki woła „Jestem gwiazdą – z drogi!”

23

W 1969 roku Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej przyznano aż dwóm gwiazdom. Jedną z nich była Katharine Hepburn, a drugą debiutująca Streisand. Aktorka wywołała mały skandal kreacją, w której odebrała nagrodę. Występując w koronkowym komplecie projektu Arnolda Scaasi, w ostrym świetle lamp sprawiała wrażenie, jakby nie miała pod spodem bielizny. W rzeczywistości pod koronką znajdowała się jasna podszewka.

23

W 2010 roku Jennifer Aniston pojawiła się na łamach magazynu „Harper’s Bazaar”, wystylizowana na młodą Barbrę Streisand. Wiele ze zrobionych jej zdjęć inspirowanych było fotosami z „Zabawnej dziewczyny”. Streisand tak skomentowała tę sesję: „Bardzo mi pochlebia, że Jennifer zdecydowała się zinterpretować mój styl. To urocza osoba i uważam, że zrobiła to świetnie. Gdyby jeszcze tylko miała garbaty nos…”

101796

Tytuł: Zabawna dziewczyna/Funny Girl
Rok: 1968
Reżyseria: William Wyler
Obsada:  Barbra Streisand, Omar Sharif
Kostiumy: Irene Sharaff

Reklamy

1 thought on “Zabawna dziewczyna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s