Django

18

Najnowszy film Tarantino to wsparta poetyką spaghetti westernu historia niewolnika, który odzyskuje wolność i rusza na poszukiwanie utraconej niegdyś żony, przy okazji stając się skutecznym łowcą głów. Opowieść ta, choć osadzona w realiach XIX wieku, nie jest dosłownym cytatem historycznym, również w aspekcie wizualnym.

Nad kostiumami w „Django”  pracowała Sharen Davis, mająca na koncie projekty do takich filmów, jak „Looper. Pętla czasu”, „Dreamgirls” czy „Służące”. Propozycja współpracy ze strony Tarantino była dla niej miłym zaskoczeniem, a jej efekty okazały się wyjątkowo udane, choć niestety niedocenione przez Akademię Filmową. Ciekawostką jest, że dotąd żaden z filmów Tarantino nie dostał nominacji w kategorii „kostiumy”, mimo że wiele z nich przeszło już do historii (garnitury we „Wściekłych psach”, strój Mii Wallace w „Pulp Fiction”, kombinezon w „Kill Bill”).

20

Sharen Davis

Django

Tarantino chciał, by Django wyglądał  jak Mały Joe z serialu „Bonanza”. Davis zaprojektowała więc inspirowaną strojem tego bohatera zieloną kurtkę, a do uszycia kapelusza zatrudniła tę samą firmę, która robiła dla Joego nakrycie głowy.  Wyglądu Django dopełniły dodatki: bordowe buty oraz okulary, będące repliką tych, które nosił Charles Bronson w „Białym bizonie”.

10229

3711

Zanim jednak Django wskoczył w strój łowcy głów, nosił przez chwilę pamiętny niebieski frak. Projekt ten zainspirowany został obrazem „Błekitny chłopiec” Thomasa Gainsborougha.

87

Dr King Schultz

Pochodzący z Niemiec były dentysta jest bohaterem, który na tle Dzikiego Zachodu odznacza się elegancją i kulturą. Podkreśla to jego nienaganny wygląd – świetnie skrojone marynarki i imponujący płaszcz z ozdobną peleryną. Dr Schultz, nawet nocując pod gołym niebem, dba o to, by jego stroje pozostały w idealnym stanie.

3614

Calvin Candie

Candie to właściciel największej plantacji w Mississippi. Z chęcią podkreśla swoje bogactwo, otaczając się kiczowatym luksusem. Za szczyt wyrafinowania uważa  wszystko, co francuskie, z tego też powodu nalega na tytułowanie go „monsieur”, zaś służące zmusza do noszenia strojów francuskich pokojówek.  Kostiumy te mają jednak więcej wspólnego z burleską, niż faktycznymi uniformami francuskiej służby. Candie jest modnym dandysem, jego stroje są pełne przepychu. Wzory, koronki, brokaty, kwiat magnolii wpięty w klapę marynarki – wszystko to drastycznie kontrastuje z jego sczerniałymi zębami, które symbolicznie obnażają prawdę o właścicielu.

6132

Sheba

Sheba to niewolnica o szczególnym statusie. Nietrudno zgadnąć, że pełni przede wszystkim rolę kurtyzany. Ubrana w złoty jedwab i satynę, jest ładną ozdobą wnętrza, kolejnym elementem jego wyposażenia.

5

Broomhilda

Żona Django większość filmu spędza w strojach narzuconych jej przez innych. W wyobrażeniach bohatera pojawia się w żółtej sukience, w retrospekcjach w kolorze purpury, a w rezydencji Candiego ubrana jest w wydekoltowaną, niebieską suknię.

424312

Lara Lee Candie

Dla podstarzałej siostry Candiego czas się zatrzymał. Z przyklejonym, sztucznym uśmiechem i w różowej sukni, Lara Lee wygląda na osobę, która desperacko udaje, że wciąż ma nie więcej niż 20 lat.

37

Spencer Gordon Bennet

W swojej wielkiej rezydencji otoczony jest przez niewolników, tytułujących go Wielkim Tatką. W białym garniturze wygląda jak połączenie pułkownika Sandersa (symbolu KFC) z alfonsem.

1535

Stephen

Rewelacyjnie ucharakteryzowany Samuel L. Jackson przekonująco wciela się w starego Stephena. W scenariuszu bohater został opisany jako postać o wyglądzie wprost z powieści Dickensa i trzeba przyznać że efekt ten został osiągnięty.

3817

Tytuł: Django/Django Unchained
Rok: 2012
Reżyseria: Quentin Tarantino
Obsada: Jamie Foxx, Christoph Waltz, Leonardo DiCaprio
Kostiumy: Sharen Davis

Reklamy

One thought on “Django

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s