Kultowe stroje – bikini Honey Ryder

Bikini – dwa malutkie skrawki materiału, które stanowią dziś nieodłączny element plażowego entourage, zrobiły swego czasu sporo zamieszania. Kostium został zaprojektowany w 1946 roku przez francuskiego inżyniera Louisa Réarda, który nazwał go od atolu Bikini, gdzie testowano amerykańską broń jądrowa. Nazwa okazała się dwuznaczna, bo pojawienie się bikini było prawdziwą obyczajową bombą.

Nawet znalezienie modelki do prezentacji bikini było wyzwaniem. Ostatecznie zdecydowała się na to tancerka rewiowa Micheline Bernardini, która po śmiałej prezentacji otrzymała blisko 50 tysięcy listów od zachwyconych fanów.

Micheline Bernardini pokazuje pudełeczko, w którym można zmieścić noszone przez nią bikini.

Nie wszystkim jednak kostium przypadł do gustu – wkrótce bikini zostało oficjalnie zakazane we Włoszech, Belgii, Hiszpanii i Australii, a Watykan wyraził swoją dezaprobatę, ogłaszając bikini przedmiotem grzechu.

Europejki zaczęły jednak coraz przychylniej spoglądać na kostium kąpielowy, który zyskał na popularności, gdy młodziutka Brigitte Bardot zaprezentowała go w filmie „I Bóg stworzył kobietę” (1956). W Stanach Zjednoczonych kobiety przyjmowały tę nowość z większą rezerwą. Lata 60. przyniosły jednak przełom, do którego przyczyniła się piękna Szwajcarka Ursula Andress. W 1962 aktorka zagrała dziewczynę Bonda w filmie „Doktor No” Terence’a Younga, a scena, w której wyłania się z morza w białym bikini została okrzyknięta jednym z najważniejszych i najseksowniejszych momentów w historii kina i mody.

Doktor No, 1962

Doktor No, 1962

Bawełniany biały kostium z przytroczonym pasem był wspólnym projektem Ursuli Andress i kostiumografki Tessy Prendergast. Po premierze filmu sprzedaż bikini w Stanach Zjednoczonych gwałtownie wzrosła, a przed Andress otworzyły się drzwi do kariery.

Ursula Andress jako Honey Ryder

W filmie „Śmierć nadejdzie jutro” (2002), będącym kolejną częścią przygód agenta 007, scena pojawienia się bohaterki granej przez Halle Berry jest hołdem złożonym kultowemu wejściu Andress w „Doktorze No”.


Reklamy

7 thoughts on “Kultowe stroje – bikini Honey Ryder

  1. Nie chce się wierzyć, ze bikini to takie młode modowe dziecię ;) Chociaż myślę, że to pierwsze, w porównaniu do tego, co teraz widuję na plażach, całkiem sporo zakrywało…

  2. O proszę, ja również własnie tworzę post o bikini i nie tylko :) Niby lato a jakoś tego nie czuje. Pozdrawiam i dodaję, że niezmiennie uwielbiam twojego bloga.

  3. Co mniej lub bardziej ciekawe, zgodnie z książką Fleminga, Ursula powinna wyjść z oceanu nago… Ciekawy blog;) Pozdrawiam;)

  4. Pingback: Kostiumy filmowe – Hollywood lata 60. | cinema undressed

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s