Mad Men – Betty Draper

Betty Draper  to postać, która wzbudza wśród widzów tyle samo sympatii, co niechęci.  Jedni postrzegają ją jako nieszczęśliwą, zranioną kobietę, inni widzą w niej zblazowaną, nieznośną księżniczkę. Tylko z jednym wszyscy się zgadzają – Betty to kwintesencja elegancji.

Osobowość bohaterki została ukształtowana przez obyczajowość lat 50., która nakazywała kobietom być przede wszystkim ładną i potulną ozdobą każdego mężczyzny. Betty wychowano w przekonaniu,  że posłuszeństwo i piękny wygląd zapewnią jej szczęście w postaci zamożnego męża i dużego domu. Osiągnęła ona wprawdzie ten cel  bez wysiłku, ale po latach zorientowała się, że jej wyśnione życie jest tylko smutną fasadą. Dobre maniery nie pomogły zbudować szczerej relacji z mężem, a nieustanne musztrowanie dzieci nie zmieniło ich w wymarzone aniołki.

I choć Betty w końcu uświadamia sobie, że nie jest w swoim związku szczęśliwa, wciąż nie potrafi wyzwolić się ze stereotypów, które ją ukształtowały. Trawiący ją, wewnętrzny konflikt najlepiej obrazuje sytuacja, gdy do sąsiedztwa wprowadza się rozwódka. Betty czuje wobec niej fascynację na równi z pogardą – w jej świecie kobieta bez męża to produkt wybrakowany. Z tego powodu bohaterka nigdy nie zdecyduje się na  pełną samodzielność, a opuścić małżeństwo może tylko wsparta na ramieniu innego mężczyzny.

“As far as I’m concerned, as long as men look at me that way, I’m earning my keep.”

Styl Betty

Betty to kobieta, dla której wygląd jest bardzo istotny. W jej szafie znajdują się stroje na wszystkie okazje; bohaterka nie pozwoliłaby sobie na kreację niestosowną do sytuacji. Kostiumograf Janie Byrant, tworząc kostiumy dla postaci, wzorowała się na swojej babce – niezwykle eleganckiej kobiecie, zmieniającej garderobę kilka razy w ciągu doby, w zależności od pory dnia i okazji. Inną istotną inspiracją była Grace Kelly, reprezentująca typ posągowej, chłodnej urody, narzucającej dystans. Betty ma nie tylko podobny typ urody, ale i ten sam rodzaj oziębłej aury, która maskuje jej emocje.

Codzienne stroje Betty wywodzą się w prostej linii z charakterystycznego stylu lat 50., rozkloszowanych spódnic i zapinanych bluzek.  Kolory preferowane przez bohaterkę są delikatne, pastelowe, a jej ubrania często zdobią subtelne wzory. Z czasem styl ten przeobraża się pod wpływem nowej dekady – spódnice stają się coraz krótsze, sięgając nad kolano, linie sukienek są  bliższe ciału, a do codziennej garderoby dołączają spodnie.

Betty w wersji Barbie

Betty w wersji wieczorowej, to klasyka elegancji: suknie sięgające ziemi, etole, rękawiczki, perfekcyjnie dobrana biżuteria i dodatki.

W jednym z odcinków Betty decyduje się na stylizację odbiegającą od dotychczasowych, porzucając bardzo klasyczną elegancję na rzecz najnowszych trendów. Zakłada czarną, obcisłą sukienkę, oczy maluje na ciemny, zdecydowany kolor, a całość wieńczy wielkim kokiem w stylu  Audrey Hepburn ze „Śniadania u Tiffany’ego”. To znak, że lata 60. na dobre wkroczyły w jej życie.

Reklamy

6 thoughts on “Mad Men – Betty Draper

  1. ok, już wiem skąd ją znam – Trzy pogrzeby Melquiadesa Estrady, tam też grała elegantkę (w stylu „dalekie przedmieście” jułesej).

  2. Uwielbiam ten serial za kostiumy i w sumie dobrze, że o nim przeczytałam, bo czas zacząć go na nowo oglądać ;) Uwielbiam bohaterki, które zawsze są ubrane w 100% do okazji.. jest w tym coś fascynującego.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s