Mad Men – Joan Holloway

Serial „Mad Men”, osadzony w realiach Nowego Jorku lat 60. XX wieku, to nie tylko fascynujący zapis przemian obyczajowych tamtych lat, ale i perfekcyjne odzwierciedlenie panującej wówczas mody. Kostiumy autorstwa Janie Bryant  stanowią temat tak rozległy, że postanowiłam przedstawić  go w osobnych postach, każdy z nich poświęcając innej postaci. Cykl otwiera Joan Holloway, grana przez Christinę Hendricks.

Joan Holloway jest menedżerką biura agencji reklamowej, w której rozgrywa się trzon akcji serialu. Bohaterce daleko od stereotypu sekretarki, choć jej rzucająca się w oczy kobiecość  może początkowo sprawiać inne wrażenie. Joan emanuje wyrazistą zmysłowością, którą manifestuje swoim ubiorem, ruchami, sposobem mówienia.  W jednym z odcinków pracownicy agencji dochodzą do wniosku, że wszystkie kobiety można podzielić na dwa typy – Marilyn Monroe i Jackie Kennedy. Ale na pytanie „Czy Joan to Marilyn?”, pada odpowiedź „Nie, raczej Marilyn to Joan”. Bohaterkę jednak wiele różni od słynnej aktorki – jest pewna siebie, zaradna, ma silną osobowość.  Joan to nie kolejny gorący kociak, to pełnokrwista postać, która potrafi wzbudzić szacunek otoczenia.


– Were you listening to my phone call ?
– You mean your PERSONAL phone call?

Początek lat 60. przyniósł kobiecej modzie dwa różniące się trendy. Pierwszy z nich to nieco zmodyfikowany styl z wcześniejszej dekady opierający się na rozkloszowanych spódnicach i pastelowych kolorach.  Drugi, odważniejszy, preferowany przez Joan, reprezentowany jest przez obcisłe, ołówkowe fasony. Stroje bohaterki, choć niezwykle ponętnie opinające bujne kształty, nigdy nie przekraczają granic dobrego smaku. Jeśli  decyduje się ona na krwistoczerwoną sukienkę to nie łączy jej z wyzywającym dekoltem. Joan lubi zdecydowane kolory i jest żywym zaprzeczeniem zasady, że rudowłose kobiety nie powinny nosić czerwieni. Choć ten kolor dominuje w jej garderobie to nie brakuje tam i innych barw – zieleni, granatów, fioletów, a przy wyjątkowych okazjach również i czerni. Żadnych szarości, pasteli i półtonów. Stroje Joan podkreślają pewność siebie i świadomość swoich atutów.

Janie Bryant zadbała również o szykowne dodatki dla Joan, jak choćby apaszka oplatająca uchwyt torebki.

Firma Mattel stworzyła kolekcję lalek inspirowanych serialem. Powyżej Joan Holloway w wersji Barbie.


“Go home, take a paper bag, cut some eyeholes out of it. Put it over your head, get undressed and look at yourself in the mirror. Really evaluate where your strengths and weaknesses are. And be honest.”

Reklamy

7 thoughts on “Mad Men – Joan Holloway

  1. Pingback: W garniturach | cinema undressed

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s