Miesiąc Oscarów – Alicja w krainie czarów

„Alicja w krainie czarów” Lewisa Carrolla po raz pierwszy wydana została w 1865 roku. Niezwykła książka, fascynująca tak dzieci jak i dorosłych od lat inspiruje filmowców, pisarzy, artystów, a nawet twórców gier komputerowych. W zeszłym roku Tim Burton podjął się reżyserii historii opowiadającej o losach dorosłej już Alicji. Film wyróżnił się w głównej mierze warstwą wizualną, co potwierdziły przyznane mu  nominacje do Oscara – za scenografię, efekty specjalne i, oczywiście, kostiumy.

Za kreacje odpowiedzialna była Colleen Atwood od lat współpracująca z Burtonem. Jej główne źródło inspiracji stanowiły ilustracje Johna Tenniela, które ukazały się w pierwszym wydaniu książki.  Kostiumografka nadała postaciom rys szaleństwa, stosując w ich strojach zaskakujące połączenia rozmaitych materiałów i deseni.

Atwood o kostiumach:

Alicja

Alicja jest wolnym duchem, pragnącym wyswobodzić się z gorsetu konwenansów. Początkowo bohaterka ma na sobie błękitną sukienkę z wielowarstwową halką. Ta kreacja stanowi nawiązanie do klasycznego wizerunku Alicji utrwalonego przez Disneya animacją z 1951 roku. Strój dziewczyny przechodzi jednak stopniową ewolucję. Gwałtowne zmiany wzrostu zmuszają bohaterkę do ciągłej ubraniowej improwizacji, takiej jak choćby użycie halki w charakterze sukienki. Każda kolejna z jej kreacji wzbogacona jest o jakiś charakterystyczny szczegół – czarną lamówkę, pasiasty wzór, asymetryczny krój, co znajduje finał w widowiskowej biało-czerwono-czarnej sukni, która ostatecznie definiuje Alicję jako bohaterkę w iście burtonowskim stylu.

rys. John Tenniel

Alicja w krainie czarów, 1951

rys. Colleen Atwood

Szalony Kapelusznik

Bohater zagrany przez odmienionego nie do poznania Johnny’ego Deppa ma aparycję szalonego kloszarda. Jego marynarka uszyta została z jedwabiu, który specjalnie przypalono, aby sprawiał wrażenie odpowiednio zniszczonego. Miłością bohatera są kapelusze, dlatego z niemal każdej kieszeni wystają mu nożyczki i różnego rodzaju wstążki, które służą do ozdabiania nakryć głowy. Charakterystycznym elementem jego stroju jest olbrzymia, kolorowa mucha pod szyją, której ułożenie stanowi wskaźnik aktualnego nastroju Kapelusznika.

Czerwona Królowa vs. Biała Królowa

Helena Bonham Carter wcieliła się w rolę okrutnej Czerwonej Królowej. Karykaturalny wygląd zawdzięczała zarówno efektom specjalnym jak i kostiumowi. Za pomocą charakteryzacji i odpowiedniej peruki przesunięto linię włosów i optycznie powiększono głowę aktorki. Następnie dzięki efektom komputerowym wrażenie to spotęgowano. Aby uniknąć złudzenia, że bohaterka nie posiada szyi Atwood ubrała ją w suknię w wiktoriańskim stylu z wysoko podniesionym kołnierzem i odpowiednim wycięciem dekoltu.

po lewej szkic Tima Burtona, po prawej Colleen Atwood

Przeciwieństwem postaci granej przez Bonham Carter jest Biała Królowa. Jej pełen dobroci i łagodności charakter podkreślony został świetlistą bielą bajkowej sukni. Anne Hathaway wcielająca się w te rolę nosiła blond perukę, ale nie rozjaśniono jej naturalnie ciemnych brwi, a usta podkreślono ciemną szminką, co dodało jej wizerunkowi lekko niepokojącej nuty.

zwiastun:

Tytuł: Alicja w Krainie Czarów/Alice in Wonderland
Rok: 2010
Reżyseria: Tim Burton
Obsada: Mia Wasikowska, Johnny Depp, Helena Bonham Carter
Kostiumy: Colleen Atwood

Reklamy

1 thought on “Miesiąc Oscarów – Alicja w krainie czarów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s