Love is in the air

cgPlany zdjęciowe to miejsca w szczególny sposób nasycone emocjami.  Mimo, iż aktorki i aktorzy zgodnym chórem podkreślają jak ważne jest oddzielenia życia prywatnego od ekranowej fikcji, to nie da się ukryć, że miłosna chemia odgrywana na potrzeby filmu często w tajemniczy sposób przenosi się do rzeczywistości. Historia kina pełna jest namiętności, gwałtownych rozstań i złamanych serc. Poniżej wspomnienie kilku najsłynniejszych hollywoodzkich par, które niegdyś dostarczały  widzom emocji równie mocnych, co ekranowe romanse.

Carole Lombard i Clark Gable

glPo raz pierwszy spotkali się w 1925 roku na planie „Ben Hura”, w którym występowali w charakterze statystów.  Siedem lat później,  już jako znane gwiazdy, zagrali wspólnie w filmie „Dama kier”, ale zaiskrzyło między nimi dopiero  na jednym z hollywoodzkich przyjęć, na którym przetańczyli ze sobą całą noc. Po czterech latach pobrali się i zakupili rancho w San Fernando Valley, gdzie wiedli spokojne życie z dala od zgiełku Hollywood. Po przystąpieniu Stanów Zjednoczonych do wojny Carole zaangażowała się w zbieranie funduszy na wsparcie wojsk alianckich, co wymagało od niej częstych podróży samolotem.  Podczas jednej z nich, w 1942 roku, doszło do katastrofy, w której aktorka zginęła wraz z całą załogą.  Załamany Gable nie mógł po tym wydarzeniu odzyskać równowagi, wpadł w alkoholizm i próbował popełnić samobójstwo. W końcu zdecydował się uczcić pamięć żony wstąpieniem do armii i przez kilka lat służył z sukcesami w lotnictwie. Po powrocie do Hollywood był jeszcze dwukrotnie żonaty, ale kobietą jego życia pozostała Lombard, przy boku której został po śmierci pochowany.

Katharine Hepburn i Spencer Tracy

hsPoznali się na planie filmu „Kobieta roku” (1942), pierwszej z dziewięciu wspólnie zagranych produkcji.  Na pierwszy rzut oka nie mieli ze sobą nic wspólnego – on konserwatywny katolik, którego wiara nie pozwalała mu na rozwód z żoną, ona liberalna rozwódka, niedbająca o opinie innych na swój temat. Mimo to, już w trakcie kręcenia pierwszych zdjęć Katharine zdobyła serce Spencera. Ich związek trwał 25 lat, w trakcie których nigdy nie przyznali się do niego oficjalnie. Tracy zmarł w 1967 roku, kilka tygodni po nakręceniu z Hepburn filmu „Zgadnij, kto przyjdzie na obiad”. Aktorka chcąc okazać szacunek jego rodzinie nie pojawiła się na pogrzebie. Nigdy też nie zdecydowała się obejrzeć produkcji, w której Spencer zagrał z nią po raz ostatni.

Lauren Bacall i Humphrey Bogart

bbOna – młodziutka debiutantka, on – mężczyzna po przejściach tkwiący w toksycznym małżeństwie z aktorką Mayo Methot.  Poznali się w 1944 roku na planie filmu „Mieć i nie mieć”, którego bohaterowie wdają się w namiętny romans.  Fikcja niemal od razu stała się rzeczywistością, dodając grze aktorów dodatkowej pikanterii. Początkowo ukrywali swój związek  w obawie przed reakcją wybuchowej Mayo. Po roku bolesnego miotania się miedzy żoną, a kochanką Bogartowi udało się wreszcie uzyskać rozwód. Parę miesięcy później poślubił Bacall i postał jej mężem aż do swojej śmierci w 1957 roku.

słynna scena z zapałkami w „Mieć i nie mieć”:

Elizabeth Tylor i Richard Burton

btPo raz pierwszy zobaczył ją przelotnie na jednym z przyjęć w Bel Air w 1952 roku. Po latach wspominał: „Była tak niewiarygodnie piękna, że miałem ochotę wybuchnąć śmiechem”. Ponownie spotkali się dopiero dziesięć lat później na planie filmu „Kleopatra”. Obydwoje byli wtedy w związkach małżeńskich.  Taylor postanowiła ignorować Burtona znając jego reputację kobieciarza.  Nie udało jej się jednak pozostać obojętną i już wkrótce połączył ich namiętny romans, który rozpalił wyobraźnię widzów i oburzył sam Watykan.  Po dwóch latach stanęli w końcu na ślubnym kobiercu. Ich miłość była pełna pasji, ale i gwałtownych kłótni, do których w dużej mierze przyczyniła się skłonność obojga  do alkoholu. Po 10 latach małżeństwa para rozwiodła się, by wkrótce odnowić przysięgi małżeńskie i…  po roku rozwieść się ponownie. Taylor, mimo rozstania, pozostała wielką miłością Burtona aż do jego śmierci, a aktorka do dziś twierdzi, że gdyby Richard żył wyszłaby za niego bez wahania po raz trzeci.

Taylor i Burton o swoich głośnych kłótniach

Reklamy

4 thoughts on “Love is in the air

  1. Oh, jak ja byłam zafascynowana historią miłości Elizabeth Tylor i Richarda Burtona. Kiedyś gdzieś przeczytałam, że na planie „Kleopatry” obydwoje jedli czosnek by się zniechęcić do siebie…i to nie poskutkowało:-)

    • o czosnku nie wiedziałam – cóż, prawdziwej miłości nie straszne żadne przeszkody ;)

  2. Jak byłam dziewczynką Spencer Tracy wydawał mi się taki piękny. Oglądałam go w cyklu „stare kino” na TVP1 :D …Nie wiedziałam, że miał podwójną moralność ;)

    • ja mam słabość zarówno do Spencera jak i Katharine, a tym bardziej w duecie. Po raz pierwszy widziałam ich w „Żebrze Adama” i od tej pory namiętnie kolekcjonuję ich filmy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s