Złote Globy – wpadki, przypadki i inne historie

Po raz sześćdziesiąty ósmy rozdano Złote Globy, nagrodę w dziedzinie filmu i telewizji, przyznawaną co roku przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej.  Ceremonia wręczania Globów przeszła długą drogę od skromnej uroczystości prowadzonej przez dziennikarzy, aż do okazałej gali, jaką mieliśmy okazję podziwiać dwa dni temu.  Przez lata rosła nie tylko skala imprezy ale i prestiż nagrody, która jest w tej chwili jednym z najważniejszych wyróżnień w filmowym i telewizyjnym świecie.  Poniżej przegląd ciekawych, dziwnych i zabawnych momentów w dziejach  Złotych Globów.

 

Pierwsze transmisja telewizyjna z rozdania nagród odbyła się w 1964 roku na kanale NBC.  Nie obyło się bez wpadki. Kiedy Shirley MacLaine wygłaszała podziękowania po otrzymaniu nagrody dla najlepszej aktorki jej przemowę przerwały…  reklamy.

 

W 1958 roku Mickey Rooney odbierał nagrodę w imieniu Cantinflasa z rąk Jayne Mansfield. Ale to nie statuetka zrobiła na nim największe wrażenie…

 

Przez pierwsze lata nagrody wręczane były przez dziennikarzy. Podczas ceremonii w 1958 roku znudzeni imprezą Frank Sinatra, Dean Martin i Sammy Davis Jr. wdarli się na scenę by przejąć rolę gospodarzy programu. Występ tak bardzo spodobał się publiczności, że od tego czasu każdą ceremonię prowadzą znane gwiazdy.

 

Co jest lepsze od Złotego Globu? Dwa Złote Globy! Dosłownie i w przenośni… co udowodniła Bette Midler w 1980 roku.

 

W 1974 roku dwunastoletnia Linda Blair otrzymała nagrodę za rolę Regan w filmie „Egzorcysta”. Kiedy dziewczynka zaczęła wygłaszać swoje podziękowania wpadła w taką histerię, że zaczęto podejrzewać ją o prawdziwe opętanie przez demona.

 

Co zrobić, gdy nagle braknie nam słów?  Na to pytanie odpowiedź znalazła Cher, gdy odbierając nagrodę w 1984 roku poprosiła, aby publiczność przez chwilę skupiła uwagę na jej sukience.

W 1973 roku Marlon Brando odmówił przyjęcia nagrody za rolę w „Ojcu chrzestnym” na znak protestu przeciw dyskryminacji Indian oraz akcji sił zbrojnych USA na terenie rezerwatu Wounded Knee.

 

Kiedy w 1998 roku wyczytano zwycięskie nazwisko Christine Lahti, aktorka niczego nieświadoma przebywała właśnie w toalecie. Sprawę uratował Robin Williams.

 

Scarlett Johansson prezentowała się tak ponętnie na ceremonii w 2006 roku, że pewien dziennikarz nie zdołał się powstrzymać…

 

 

Whoopi Goldberg zaskoczyła wszystkich, kiedy w 1986 roku odebrała nagrodę za rolę w filmie „Kolor purpury” ubrana od stóp do głów na… żółto.

Tegorocznym przebojem było zuchwałe przemówienie prowadzącego ceremonię Ricky’ego Gervaisa.  Aktor potrzebował niecałych pięciu minut aby wyśmiać „Turystę”, wykpić „Sex w wielkim mieście 2” i dokuczyć najsłynniejszemu scjentologowi Hollywood – a to jeszcze nie wszystko…

Reklamy

4 thoughts on “Złote Globy – wpadki, przypadki i inne historie

  1. A czy możesz napisać coś więcej o Marilyn Monroe ? jakieś nieznane dotąd ciekawostki albo nagrania ;-) będę wdzięczna. Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s