Marlowe. Philip Marlowe.

Na dvd ukazał się właśnie pierwszy sezon serialu “Znudzony na śmierć”. Jego bohater, Jonathan Ames (w tej roli świetny Jason Schwartzman), to młody pisarz, którego właśnie porzuciły zarówno partnerka, jak i wena.   Nie mając pomysłu co zrobić ze swoim życiem, Jonathan niespodziewanie znajduje odpowiedź w powieściach Raymonda Chandlera. Zainspirowany przygodami sztandarowego bohatera jego książek, detektywa Philipa Marlowe’a,  sam postanawia zostać prywatnym śledczym. Obserwując z rozbawieniem  jego nieporadne próby wcielenia się w postać konwencji noir, warto sięgnąć do źródła.

Marlowe

„Wielki sen” to pierwsza powieść w dorobku Raymonda Chandlera. Wydana w 1939 roku, poznała czytelników z detektywem Philipem Marlowe’em, który wkrótce dorównał sławą samemu Holmesowi. Pośród wielu adaptacji jego przygód, jedną z najważniejszych jest „Wielki sen” z 1946 roku w reżyserii Howarda Hawksa. Stylowy, mroczny kryminał o fabule tak zawiłej, że sam autor nie potrafił wskazać rozwiązania niektórych wątków, był drugim wspólnym filmem  Humphreya Bogarta i Lauren Bacall. Iskrzące napięcie między tą dwójką skutecznie podgrzało atmosferę całej opowieści. O jego sukcesie zadecydowały również sugestywny klimat, błyskotliwe dialogi i oczywiście główny bohater mistrzowsko zagrany przez Bogarta. Aktor doskonale odnalazł się w roli, która stała się jednym z jego najsłynniejszych wcieleń, powielanym w kolejnych latach jego kariery.  Podczas kręcenia filmu Bogart znajdował się w trudnej sytuacji osobistej – z jednej strony kwitł jego romans z Bacall, z drugiej nadal był mężem aktorki Mayo Methot, z którą łączył go toksyczny, wybuchowy związek. Wskutek tych problemów aktor często pojawiał się na planie pijany lub mocno skacowany. Mimo to jego rola okazała się bezbłędna, a on sam włożył w nią wiele serca. Budując postać, wzbogacił ją wieloma charakterystycznymi elementami – jednym z nich był odruch łapania się za ucho zawsze, gdy musiał się nad czymś głębiej zastanowić.

Styl

Marlowe to postać błyskotliwa, o nieco cynicznym poczuciu humoru, które pozwala zachować mu zdrowy dystans do świata. Swoista nonszalancja bohatera podkreślona jest jego strojem. Jego ubiór zgodny jest z obowiązującą modą – koszula, krawat, marynarka i kapelusz – ale indywidualizm postaci podkreślają drobne dodatki. Jednym z nich jest pasek jasnego prochowca, który zamiast pozostać zapiętym, zwisa luźno przewiązany. Mankiety jego koszul są z kolei często podwinięte, a całość stroju sprawia nieco niedbałe wrażenie.

Bogart musiał zakładać buty na platformach, aby wydać się wyższym niż towarzyszące mu aktorki – mimo tego zabiegu nadal nie sprawiał wrażenia wysokiego mężczyzny, co znalazło nawet odbicie w dialogach filmu – obie bohaterki uszczypliwie komentują niski wzrost bohatera

Pisząc o „Wielkim śnie” nie sposób pominąć główne postacie żeńskie – siostry Vivian (Bacall) i Carmen (Martha Vickers). Pierwsza z nich jest starsza i dojrzalsza. Spotykając po raz pierwszy Marlowe’a, nie stara się go zbić z tropu swoją kobiecością; jej bronią jest intelekt. Podkreśla to również strój bohaterki –  zapięty pod szyję żakiet i ciemne spodnium. Wraz z rozwojem fabuły i stopniowym poddawaniem się Vivian urokowi detektywa, jej stroje stają się bardziej kobiece: spodnie ustępują spódnicom, a zapięte pod szyję bluzki rozluźnione zostają zalotnymi dekoltami.

Przeciwieństwem Vivian jest jej młodsza siostra Carmen – rozpustna i zepsuta. Jej pierwsze spotkanie z detektywem determinuje odbiór postaci – ubrana w krótkie spodenki, eksponująca swoje ciało, zalotnie wsadza kosmyk włosów do ust. Jej postać przesiąknięta jest perwersyjną seksualnością.

zwiastun „Wielkiego snu”:

Inspiracje

Marlowe, bohater stworzony przez Chandlera i uwieczniony na ekranie przez Bogarta, trwale zapisał się w powszechnej świadomości.  Nic zatem dziwnego, że Jonathan, bohater „Znudzonego na śmierć”, właśnie tę postać obrał sobie za wzór. Wzór to jednak trudny do naśladowania – chłopięcy i niezdarny Jonathan ubiera co prawda prochowiec, ale z trudem adaptuje gesty swego idola, co kończy się zazwyczaj na robieniu przesadnie poważnych min i krztuszeniem papierosami. Oczywiście, ku uciesze widzów.

zwiastun pierwszego sezonu „Znudzonego na śmierć”:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s