Oblicza Kleopatry

KleopatraKilka tygodni temu świat obiegła informacja o planach powierzenia Angelinie Jolie głównej roli w mającej powstać biografii legendarnej Kleopatry.  Postać ta pojawiała się na ekranie wielokrotnie, grana m.in. przez takie gwiazdy jak Elizabeth Taylor czy Claudette Colbert. Zanim dane nam będzie ocenić w tej roli Angelinę, warto wspomnieć kilka dotychczasowych ekranizacji, w których pojawiła się słynna królowa.

1. Zmysłowa

W 1917 roku Kleopatrę zagrała Theda Bara, pierwszy słynny ekranowy wamp. Aktorka bardzo zaangażowała się w proces kreowania historycznej wiarygodności postaci i wiele tygodni spędziła na studiowaniu książek o starożytnym Egipcie. Kleopatra w jej wydaniu wzbudziła wielkie emocje ze względu na kostiumy, które odważnie podkreślały kobiece kształty Bary. Nad historyczną rzetelność przedłożono tu walory cielesne. Gotowa produkcja, mimo potępienia ze strony wielu organizacji  kobiecych i cenzorskich, okazała się wielkim sukcesem. Niestety, w 1937 roku pożar studia Fox pochłonął taśmy z filmem, a po latach odnaleziono w prywatnej kolekcji zaledwie kilkadziesiąt jego sekund .

Theda-CleoBara, Theda (Cleopatra)

2. Seksowna

W 1934 roku w postać królowej Nilu wcieliła się Claudette Colbert. Reżyserii podjął się Cecil B. DeMille – jego wizja wyglądu bohaterki również niewiele miała wspólnego z rzeczywistością – efekt miał być przede wszystkim seksowny, kobiecy i olśniewający. Współpraca między aktorką a kostiumografem Travisem Bantonem nie przebiegała jednak gładko. Colbert trzykrotnie odrzuciła projekty Bantona uznając je za tanie, wulgarne i niepodkreślające odpowiednio jej urody. Ich nieporozumienia na tym tle przybierały chwilami dramatyczne oblicza. Ostatecznie Banton zaprojektował kostiumy, które usatysfakcjonowały aktorkę i przeszły do historii, jako jedne z najbardziej olśniewających kreacji filmowych. Stroje te podziałały na publiczność do tego stopnia, że po premierze filmu w modzie pojawiły się wyraźne inspiracje egzotycznym stylem filmowej Kleopatry.

ColbertColbert, Claudette (Cleopatra)Colbert, Claudette (Cleopatra)

szkic stroju Colbert autorstwa Bantona

szkic stroju Colbert autorstwa Bantona

 

3. Dramatyczna

‘Kleopatra’ z Elizabeth Taylor to jedna z najdroższych produkcji w dziejach kina. Same tylko kostiumy kosztowały 130 000 dolarów.  Film powstawał na przestrzeni trzech lat od 1960 do 1963 roku i wzbudzał wiele emocji, tym bardziej, że jego plan stał się miejscem narodzin burzliwego romansu Taylor i Richarda Burtona grającego Marka Antoniusza. Skala produkcji była olbrzymia, dla samej Taylor kostiumografka Irene Sharaff przygotowała ponad 60 kreacji. Kostiumy, w których bohaterka uczestniczyła w oficjalnych ceremoniach wzorowane były na starożytnych egipskich malowidłach.  Ale i w tym przypadku trudno mówić o historycznej poprawności. W niektórych kreacjach uważny widz mógł dostrzec nawet błyskawiczne zamki. Takie szczegóły nie były jednak istotne dla publiczności spragnionej przede wszystkim widoku pięknej gwiazdy u szczytu swej urody. Wysiłki Sharaff i dwóch pozostałych kostiumografów biorących udział w produkcji zostały nagrodzone Oscarem w 1964 roku.

Taylor, Elizabeth (Cleopatra)Taylor, Elizabeth (Cleopatra)etet

zwiastun:

4. Zalotna

Kleopatra pojawiła się w niezliczonych produkcjach – zarówno poważnych, historycznych dramatach, jak i komediach. Swój udział w budowaniu filmowej historii tej postaci miała również nakręcona w 2002 roku parodia „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra”. Tytułową bohaterkę zagrała Monica Bellucci. Inną, piękną aktorką, która wcieliła się w tę postać była Sophia Loren w komedii „Dwie noce z Kleopatrą” z 1953 roku.

Monica Bellucci jako Kleopatra i jej komiksowy pierwowzór

Monica Bellucci jako Kleopatra i jej komiksowy pierwowzór

Sophia Loren jako Kleopatra - uwodzicielka

Sophia Loren jako Kleopatra – uwodzicielka

Niezależnie od podejścia do tej postaci, Kleopatra z żelazną konsekwencją przedstawiana jest jako piękna kobieta. Co ciekawe źródła historyczne nie wskazują jednoznacznie jak naprawdę wyglądała królowa.  W 2008 roku naukowcy z uniwersytetu w Cambridge stworzyli na podstawie starożytnych wizerunków trójwymiarowy model twarzy Kleopatry, jednak nie można jednoznacznie potwierdzić jego trafności. Wygląda na to, że prawdziwe oblicze Kleopatry już na zawsze pozostanie tajemnicą.

rekonstrukcja oblicza Kleopatry dokonana w 2008 roku

rekonstrukcja oblicza Kleopatry dokonana w 2008 roku

Reklamy

4 thoughts on “Oblicza Kleopatry

  1. No dokładnie. Niedawno czytałam o Kleopatrze w książce opisujacej niezwykłe kobiety w dziejach cywilizacji. Autor również podkreślał iż ówcześni jej historycy nie uważali’, iż jest nadprzeciętnej urody. Miała za to inne atuty i przydałaby się ekranizacja, która bardziej sprzyjałaby prawdzie historycznej.
    No ale skoro Jolie została zaangażowana…

  2. z tą Jolie sprawa nie jest jeszcze pewna na 100% ale jednak bardzo prawdopodobna. Co prawda, pomysł na jej zaangażowanie wzbudził spore kontrowersje ale raczej na tle rasowym – wielu Afroamerykanów oburza się, że rola powinna trafić do czarnoskórej aktorki. Jednak to o czym piszesz jest chyba najciekawszym problemem związanym z tą postacią – wygląda na to, że filmowcom nie mieści się w głowie, że władczyni, kobieta, która uwiodła Cezara i Antoniusza mogła zrobić to nie posiadając oszałamiającej urody. Z takiego punktu widzenia pozostałe jej zalety schodzą na dalszy plan, traktowane jako mniej wartościowe nie będąc popartymi pięknym wyglądem. Pozostaje mieć nadzieję, że kiedyś ktoś zechce przełamać ten stereotyp.

  3. To dobre…
    Aktorka ma być śniada by zachować ‚prawdę historyczną’ i pewnie obłędnie piękna by tej prawdy juz nie zachowywać ;)

    Przy okazji, dziękuję bardzo za miłe życzenia !!

  4. Pingback: Kostiumy filmowe – Hollywood lata 60. | cinema undressed

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s