Dziewczyny Bonda – Camille

Odkąd Ian Fleming stworzył w 1952 roku Jamesa Bonda, bohater ten na stałe zagościł w popkulturze.  Kolejne ekranizacje przygód agenta brytyjskiego wywiadu rozsławiły jego nazwisko wśród światowej publiczności. Magnesem przyciągającym kolejne pokolenia widzów do filmów o Bondzie był nie tylko sam bohater, lecz również piękne kobiety,  które nieodłącznie mu towarzyszyły. W dzisiejszej odsłonie parę słów o Camille granej przez Olgę Kurylenko w „Quantum of Solace”.

Najnowsze części Bonda, z Danielem Craigiem w roli tytułowej, stanowią próbę nadania bohaterowi psychologicznej głębi  i wyjścia poza schemat czystej rozrywki.  Agent 007 nie jest już beztroskim dżentelmenem gładko wychodzącym z każdej opresji, a sprowadzonym do parteru śmiertelnikiem. Zmianie podlegają też otaczające go postacie – relacje z napotykanymi kobietami zyskują na autentyczności, przeciwnicy zaś pozbawieni są nadludzkich cech. W ten koncept wpisuje się Camille, która została obdarzona przez scenarzystów charakterem definiującym ją daleko od ozdobnego kociaka u boku agenta. Jest esencją nowego typu dziewczyny Bonda – twardą, niezależną i jedną z niewielu, które łączy z nim wspólny cel a nie wspólne łóżko.

Styl

Louise Frogley odpowiedzialna za kostiumy w filmie postawiła tym razem na gotowe kreacje. To kolejny element wskazujący na chęć demitologizacji serii – użycie realnie istniejących ubrań zamiast szycia specjalnych kostiumów dodatkowo buduje aurę autentyzmu.  Camille nosi stroje od dwóch projektantów – Prady i Jaspera Conrana. Kreacji, w jakich podziwiać można bohaterkę jest przez cały film zaledwie trzy. Po raz pierwszy pojawia się ubrana w  letni strój – top i spódnicę-bombkę z kolekcji Conrana, uzupełnione o biżuterię w postaci złotego łańcucha.  Lekko i wygodnie, a zarazem  zgodnie z najnowszymi modowymi trendami.

Kolejny ubiór udowadnia, że bohaterka z łatwością odnajdzie się w każdej sytuacji – na wytworne przyjęcie zakłada elegancką, czarną suknie od Prady.  Użycie tej kreacji  stało przez pewien czas pod znakiem zapytania, ponieważ scenariusz zakładał, że kilka scen po przyjęciu Camille wyskoczy z samolotu. Kaskaderski wyczyn teoretycznie nie współgrał z sukienką od Prady. Frogley rozważała zmianę stroju bohaterki na eleganckie spodnie, po namyśle uznała jednak, że w zastosowanej scenerii taki wygląd raziłby sztucznością.

Trzeci i ostatni strój bohaterki to biały top i wygodne spodnie – zapewniający swobodę,  sportowy strój, pozbawiony jakiejkolwiek kokieterii. Oto zdeterminowana kobieta, która rusza do akcji, aby dokonać swojej zemsty.

Olga Kurylenko, eks-modelka i początkująca aktorka uznała rolę w „Quantum of Solace” za przełom w swojej karierze. Od premiery minęły dwa lata, a kolejne produkcje Olgi  nie wychodzą na razie poza schemat kina akcji i nie stawiają jej wielkich wyzwań aktorskich. To, czy Kurylenko dołączy do rzeszy gwiazd jednego tytułu,  czy raczej do grona tych, które dzięki roli dziewczyny Bonda rozwinęły skrzydła – czas jeszcze pokaże.

Olga o roli w „Quantum of Solace”:

Tytuł: 007 Quantum of Solace/Quantum of Solace
Rok: 2008
Reżyseria: Marc Forster
Obsada: Daniel Craig, Olga Kurylenko, Mathieu Amalric, Judi Dench
Kostiumy: Louise Frogley

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s