Muzyka i obraz

David Fincher, Martin Scorsese,  Brian de Palma, Sofia Coppola – co łączy te nazwiska? Każde z nich przynajmniej raz miało styczność  ze światem teledysków. Reżyseria klipów muzycznych  dla jednych twórców była bramą otwierającą drogę do świata filmu, a dla innych konsekwentną drogą rozwoju.

W serii dvd „Directors Label” zebrano owoce pracy takich artystów jak Chris Cunningham czy Jonathan Glazer, którzy z teledysków uczynili małe dzieła sztuki.  A jak radzili sobie Ci, których nazwiska dziś łączone są wyłącznie z kinem? Poniżej wybór klipów wyreżyserowanych przez uznanych twórców filmowych.

„Bad”(1987) Michaela Jacksona  w reżyserii  Martina Scorsese. Pełna wersja zaprezentowana poniżej trwa szesnaście minut, do promocji utworu użyto skróconego klipu. W teledysku jedną z ról gra młody Wesley Snipes.

David Fincher wyreżyserował w swojej karierze kilkadziesiąt teledysków. Poniżej wybrane przykłady twórczości autora:

George Michael „Freedom” (1990). W teledysku udział wzięły najsłynniejsze modelki lat 90. (m.in. Naomi Campbell, Linda Evangelista, Christy Turlington, Cindy Crawford), za to sam piosenkarz postanowił w nim nie wystąpić.  Klip był manifestem artysty, który chciał odciąć się od wizerunku popowego chłopca. W kilku scenach pojawiły się symbole związane z jego wcześniejszym wcieleniem – kurtka, szafa grająca i gitara z klipu „Faith”, które uległy tu zniszczeniu.

Fincher wielokrotnie współpracował z Madonną tworząc m.in. słynne „Vogue” czy „Express yourself”. Poniżej piosenkarka jako „Bad girl” (1992), w doborowym towarzystwie Christophera Walkena.

Aerosmith  „Janie’s Got a Gun” (1989)  – piosenka i teledysk zszokowały opinię publiczna ze względu na odważne ukazanie problemu wykorzystywania seksualnego w rodzinie.

Sofia Coppola – aktorka, scenarzystka, reżyserka uznanie zdobyła filmem „Między słowami”  w 2003 roku.  W tym samym roku wyreżyserowała też teledysk do piosenki „I Just Don’t Know What to Do with Myself ” The White Stripes. W klipie wystąpiła Kate Moss wykonująca seksowny taniec na rurze.

Brian de Palma wyreżyserował w 1984 roku teledysk Bruce’a Springsteena „Dancing In The Dark”. Klip to zapis występu piosenkarza na scenie. Wielbiciele Courteney Cox mogą podziwiać w nim aktorkę w roli młodziutkiej fanki  Springsteena. Ten krótki występ był przełomem w jej karierze – dzięki niemu została dostrzeżona przez producentów filmowych i wkrótce otrzymała pierwszą rolę w filmie „Meandry wiedzy”.

Reklamy

2 thoughts on “Muzyka i obraz

  1. Prosze proszę…teledysk do coveru w wykonaniu the White Stripes mam zapisany w youtubie w fav…Nie przypuszczałabym, że jest on dziełem Zosi.
    Rzeczywiście Kate Moss nudzi się jak cholera i nie wie co ze sobą zrobic ;)

    Miło, że dodałaś mój blog do polecanych, bez kurtuazji polecam Twój blog i ja.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s