Poważny człowiek

powazny czlowiek„Poważny człowiek” to najnowsza, przewrotna i odrobinę nostalgiczna produkcja braci Coen, którzy osadzili fabułę filmu w świecie doskonale  znanym im z dzieciństwa.

Historia  rozgrywa się wśród żydowskiej społeczności środkowego zachodu Ameryki lat 60. Larry Gopnik, profesor fizyki, to Hiob XX wieku – w błyskawicznym tempie traci wszystko, co tworzyło jego dotychczasową, spokojną egzystencję. Żona zostawia go dla innego mężczyzny, brat popada w depresję, dzieci lekceważą, a w pracy ktoś pisze na niego anonimowe donosy. Larry miota się bezradnie w obliczu tych wydarzeń, próbując odnaleźć w nich jakikolwiek sens.

rodzina

Styl

Za kostiumy w filmie odpowiedzialna była Mary Zophres, która pracowała wcześniej przy ośmiu produkcjach braci Coen. Aby trafnie oddać realia epoki, dużo czasu poświęciła badaniom archiwów Fundacji Kultury Żydowskiej. Mimo, że akcja rozgrywa się w swingujących latach 60. to próżno szukać dzieci-kwiatów w „Poważnym człowieku”. W tamtym czasie szaleństwa obyczajowe nie przebiły się jeszcze przez mury konserwatyzmu przedmieść amerykańskich miast. Widać to w otoczeniu i ubraniach bohaterów. Zophres zdecydowała się na stonowaną paletę barw – zielenie, brązy, pomarańcze, które subtelnie określają epokę nie rozpraszając przy tym uwagi widzów. Kostiumografka zwracała uwagę na wszelkie szczegóły, od bielizny noszonej przez aktorki po dopilnowanie, aby statyści nie mieli zbyt nisko opuszczonych spodni. Jej celem było pokazanie charakterystycznej dla tamtych czasów dbałości o wygląd. Nikt nie wychodził do sklepu w dresie, ludzie troszczyli się o to, jak są postrzegani przez swych sąsiadów.

a-serious-man

Bohaterowie

Larry Gopnik to przeciętny, szary człowiek. Jego wygląd inspirowany był zdjęciami z uczelnianej księgi pamiątkowej pochodzącej z lat 60. Stałym elementem jego garderoby są koszule z krótkimi rękawami, marynarki, krawaty i , oczywiście, okulary. Na potrzeby postaci Zophres wyszukała też oryginalne obuwie pochodzące z epoki.

LarryLarry2

Wygląd Judith, żony bohatera, wzorowany jest na jednym ze zdjęć znalezionych w archiwach Fundacji Kultury Żydowskiej. Aktorka musiała przefarbować włosy na ciemny brąz – czesano ją wysoko tapirując fryzurę. Styl jej ubiorów jest zgrzebny i nijaki, w szafie Judith dominują kraciaste sukienki do kolan i buty na płaskim obcasie.

JudithJudith Sy

Arthur, brat Larry’ego, celowo ubrany został w nieco za duże, niepasujące na niego ubrania. Ten zabieg dodatkowo podkreślił jego wygląd nieszczęśliwego, zagubionego, pogrążonego w depresji człowieka.

ArthurArthur2

Sy Ableman, dla którego Judith porzuca Larry’ego, sprawia wrażenie najbardziej światowego członka społeczności. Pełen luzu, koszule nosi wyłożone na spodnie, a stosowana przez niego paleta barw wyraźnie różni się od stonowanych ubrań reszty. Sy to człowiek, który zawsze wygląda jakby dopiero wrócił z wakacji. Wszystkie koszule bohatera zostały specjalnie dla niego zaprojektowane. Pierwsza, w jakiej go widzimy, uszyta została z barwnego materiału, który Zophres kupiła dla Leonardo DiCaprio pracując przy filmie „Złap mnie, jeśli potrafisz”. Tkaniny nie udało jej się wtedy wykorzystać, za to teraz idealnie posłużyła postaci Ablemana.

Sy

Drugą osobą, której ubrania wyróżniają się na tle pozostałych jest sąsiadka Larry’ego, pani Samsky. W jej strojach dominują soczyste barwy pomarańczy i cytryny. Nieco znudzona swoim życiem, prowokująca, jest symbolem nowych czasów – wyzwolenia, narkotykowych szaleństw i rewolucji obyczajowej.

Mrs. SamskyMrs. Samsky Larry

Twórcy i aktorzy o filmie:

Zwiastun:

Tytuł: Poważny człowiek/A Serious Man
Rok: 2009
Reżyseria: Ethan Coen, Joel Coen
Obsada: Michael Stuhlbarg, Sari Lennick, Fred Melamed
Kostiumy: Mary Zophres

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s