Buntownik bez powodu

Jeden z najgłośniejszych obrazów lat pięćdziesiątych, z Jamesem Deanem w roli, która zwiastowała wspaniałą karierę, przerwaną tragiczną śmiercią aktora na miesiąc przed premierą filmu.

„Buntownik bez powodu” to jeden z pierwszych filmów,  które skierowane były do młodzieży, do tej pory niepostrzeganej przez twórców filmowych jako poważna publika. Problemy nastoletnich bohaterów, ich samotność i frustracje, pomijane dotąd w kinie, zostały przedstawione tu wnikliwie i ze zrozumieniem.

Głównym bohaterem jest Jim Stark, wrażliwy nastolatek, mający ciężkie relacje z rodzicami. Ich odpowiedzią na buntownicze zachowania syna są przeprowadzki do kolejnych miast. W jednym z takich nowych miejsc bohater poznaje Judy (Natalie Wood) i Plato (Sal Mineo), borykających się z własnymi problemami. Przyjaźń, jaka ich połączy, będzie próbą stworzenia rodziny zastępczej, która pozwoli odnaleźć bohaterom własną tożsamość i uwolni od poczucia winy, jakim obarczani są przez swoich bliskich.

Rebel Without a Cause2

Styl

James Dean był nowym typem gwiazdy – nonszalanckim, niedbałym, dalekim w swym wizerunku od klasycznej elegancji. Do historii przeszedł jego strój w „Buntowniku…” składający się z jeansów i czerwonej kurtki. Po premierze filmu styl ten zdominował amerykańską modę młodzieżową. Kolor noszonej przez Jima kurtki nie był przypadkowy – ognista czerwień doskonale odzwierciedlała bunt bohatera, była swoistym ostrzeżeniem. Czerwony kolor pojawił się również w strojach pozostałej dwójki bohaterów stanowiąc wskazówkę dla łączącej ich więzi.

Jimczerwony_plaszczczerwone_skarpety

W kampanii wiosna/lato 2010 na japońskim rynku jeansy Lee reklamowano wizerunkiem Deana z „Buntownika…”

Judy to postać, której rozkwitająca kobiecość jest powodem napięć w stosunkach z ojcem, kiedyś ją uwielbiającym, teraz pełnym oschłego okrucieństwa. Jej styl jest delikatny i dziewczęcy, podkreślający dojrzewającą w niej kobietę. Kostiumograf Moss Mabry specjalnie na potrzeby roli zaprojektował stanik dla Natalie, jednak nigdy nie zdradził szczegółów tego projektu.

JudyJudy2Jim_Judy

Plato, wrażliwy i nieszczęśliwy chłopiec, w zamyśle reżysera miał być gejem. Wciąż obowiązująca cenzura nie pozwoliła na wyrażenie tego wprost, ale Sal Mineo, poprzez subtelne sygnały, potrafił oddać homoseksualizm granej przez niego postaci. Plato to chłopiec pozbawiony swojego stylu, oglądamy go jedynie w szkolnym uniformie – marynarce lub swetrze, koszuli, krawacie. Brak wyrażania osobowości poprzez ubiór świadczy o strachu przed obnażeniem i głębokim braku wiary bohatera w siebie.

PlatoPlato2

“Buntownik bez powodu”, wnikliwie przedstawiający niepokoje młodości, z doskonałą rolą Jamesa Deana, na stałe zapisał się w historii kina. W 2001 roku Amerykański Instytut Filmowy umieścił go na 59. miejscu w rankingu stu niezapomnianych przebojów filmowych.

Dennis Hopper w swojej pierwszej filmowej roli

Dennis Hopper w swojej pierwszej filmowej roli

Zwiastun:

„Buntownik…” w wydaniu pop. Paula Abdul „Rush, rush” z 1991 roku – w roli Jima, Keanu Reeves.

Tytuł: Buntownik bez powodu/Rebel Without a Cause
Rok: 1955
Reżyseria:  Nicholas Ray
Obsada: James Dean, Sal Mineo, Natalie Wood
Kostiumy: Moss Mabry

Reklamy

One thought on “Buntownik bez powodu

  1. Pingback: Z górnej półki |

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s