Żar ciała

body-heat„Żar ciała” to film debiutów. Pierwszy obraz Lawrence’a Kasdana i pierwsza rola filmowa Kathleen Turner. Rozgrywająca się w upalnej atmosferze Florydy opowieść o destrukcyjnym związku pięknej femme fatale z małomiasteczkowym prawnikiem okazała się udanym początkiem karier aktorki i reżysera.

Kasdan będący wielbicielem filmów noir nie mógł wymarzyć sobie lepszej fabuły dla swojego pierwszego obrazu. Główną postacią dramatu jest kobieta precyzyjnie manipulująca kochankiem i wciągająca go w niebezpieczną intrygę. Dla uwiarygodnienia historii reżyser chciał, aby w głównych rolach wystąpili aktorzy nieznani dotąd publiczności. W roli Matty obsadzona została Kathleen Turner, która poza sugestywną urodą, dysponowała głosem przywodzącym na myśl brzmienie głosu Lauren Bacall. Jej kochanka, Neda, zagrał William Hurt, który miał wtedy na koncie zaledwie kilka drobnych ról.

spotkanie2

Mickey Rourke w jednej ze swoich pierwszych ról

Mickey Rourke w jednej ze swoich pierwszych ról

„Żar ciała” czerpie pełnym garściami z tradycji filmów noir, a jego fabuła jest inspirowana klasykiem gatunku – „Podwójnym ubezpieczeniem” Billy’ego Wildera z 1944 roku. Kluczowym elementem obrazu Kasdana jest żar, zarówno metaforyczny jak i dosłowny. Ironią losu jest fakt, że film kręcono na Florydzie, ale w najchłodniejszej porze roku. Aktorzy polewani sztucznym potem w rzeczywistości dygotali z zimna. Aby uniknąć problemu pary wydostającej się z ust podczas kręcenia scen w plenerze, aktorzy tuż przed ujęciami chłodzili ich wnętrza kostkami lodu. Mimo niesprzyjających warunków udało  się jednak osiągnąć ognisty efekt na ekranie.

MattyMatty mistrzowsko manipuluje Nedem poprzez idealne zbalansowanie namiętności i niedostępności. W jednej chwili jest dziewczęca i uwodzicielska by w mgnieniu oka stać się obojętną i nieczułą. Ta metoda drażnienia zmysłów skutkuje rozpaleniem pragnień mężczyzny i doprowadzeniem go do skrajnych emocji. Złapany w sieć jej manipulacji, popychany przez swoje pożądanie, staje się całkowicie bezbronny i gotowy zrobić wszystko, czego ona zapragnie.

Styl

Matty to kobieta, która nie potrzebuje wymyślnych kreacji, aby robić piorunujące wrażenie. Jej siłą jest to, jak się porusza, jak mówi, sposób, w jaki płynnie przechodzi od pewności siebie do zupełnej bezbronności.

W garderobie bohaterki dominuje biel, co jest zrozumiałe ze względu na panujący wokół upał, ale ma też w sobie pewną przewrotność. Jej ubrania są proste i lekkie, nałożone wprost na nagie, rozgrzane ciało, co pobudza męską wyobraźnie.

Ned poznaje ją, gdy ubrana jest w białą, jedwabną sukienkę, falującą przy każdym jej ruchu. Włosy ma swobodnie rozpuszczone, bez dodatkowych ozdób. Napój przypadkowo wylany na dekolt sukienki staje się pretekstem do zmysłowych aluzji między bohaterami i na dobre rozpoczyna ich seksualną grę. Ta scena definiuje ich przyszły związek i świetnie oddaje istotę zachowań kobiety. Matty powolnym ruchem wyciera rozlany napój z dekoltu, a gdy Ned odchodzi, aby przynieść jej coś do wytarcia się, ona prowokacyjnie rzuca mu propozycję zlizania napoju z jej ciała. Gdy bohater wraca z chusteczkami, jej już nie ma – znika bez słowa, pozostawiając go w poczuciu niedosytu.

Przy kolejnym spotkaniu bohaterka ubrana jest w białą bluzkę i czerwoną ołówkową spódnicę z rozcięciem, która świetnie eksponuje jej nogi. Zdarza jej się nosić również spodnie – obcisłe i podkreślające seksowne kształty. W restauracji na spotkaniu z mężem jej wygląd traci na seksualności na rzecz dyskretnej elegancji. Starannie ułożona fryzura, sznur pereł i lekka suknia bez dekoltu.

W scenie, w której kochanek zaczyna podejrzewać ją o manipulację, Matty staje przed nim bosa, ubrana w koszulkę i krótkie spodenki, emanując niewinnością. Im bardziej go zwodzi i pogrąża, tym bardziej jej wygląd staje się naturalny i prostolinijny.

Kathleen Turner świetnie spisała się w tej zmysłowej roli, doskonale odgrywając niuanse zachowań bohaterki i odważnie radząc sobie ze śmiałymi scenami erotycznymi. Rola Matty zapewniła jej nominację do Złotego Globu i stanowiła wymarzony wstęp do dalszej kariery filmowej.

Tytuł: Żar ciała/Body Heat
Rok: 1981
Reżyseria: Lawrence Kasdan
Obsada: William Hurt, Kathleen Turner, Richard Crenna
Kostiumy: Renié

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s