Droga do szczęścia

W 1997 roku Leonardo DiCaprio i Kate Winslet wzruszyli miliony widzów swym młodzieńczym romansem na pokładzie „Titanica”. Jedenaście lat później spotkali się ponownie na kameralnym planie, bez udziału tysięcy statystów i bez rozmachu efektów specjalnych. Dramat ich filmowego związku w „Drodze do szczęścia”  okazał się zdecydowanie bardziej przejmujący, niż opowiastka miłosna będąca tłem olbrzymiej superprodukcji.

„Droga do szczęścia” to film zrealizowany na podstawie książki Richarda Yates’a. Wydana po raz pierwszy w 1961 roku historia rozgrywa się na amerykańskich przedmieściach lat 50. Młode małżeństwo przeżywa kryzys, gdy kolejne wspólne lata wpędzają ich w pułapkę konwenansów, konieczność kompromisów i przykry banał codzienności. Początkowo utwór odbierany był przede wszystkim jako krytyka amerykańskiego przedmieścia określonej epoki, ale z czasem doceniony został jego uniwersalny wydźwięk, przedstawiający wciąż aktualne ludzkie dylematy.

Kate Winslet będąca wielbicielką książki Yates’a jako pierwsza zgłosiła się do producenta aby zagrać rolę April. Następnie przez rok zachęcała swego  męża, Sama Mendesa aby podjął się reżyserii obrazu. Przekonywanie DiCaprio do udziału w filmie zajęło jej kolejne dwa lata, lecz dzięki wytrwałości udało jej się ostatecznie zaangażować w projekt obu panów.

Styl

Historia osadzona jest w latach 50., epoce lubianej przez filmowców za charakterystyczność jej stylu. Za kostiumy odpowiedzialny był Albert Wolsky, który został wyróżniony nominacją do Oscara. Wyzwaniem dla niego było zbalansowanie wyglądu postaci tak, aby ich aparycja trafnie przedstawiała widzowi epokę, lecz bez wrażenia, iż ogląda on muzealną kolekcję ubrań.

Damska moda lat 50. charakteryzowała się powrotem do kobiecości. W czasie wojny większość kobiet musiała podjąć pracę co spowodowało, że ich ubrania miały bardziej męski, praktyczny fason. W ramach oszczędności wiele kreacji było szytych z męskich garniturów, a spódnice krojono z męskich spodni. Po wojnie, gdy tylko ustabilizowała się sytuacja ekonomiczna, kobiety zapragnęły powrotu do linii ubrań podkreślających ich płeć. Męskie stroje nadal były przesiąknięte stylistyką lat 40. – panowie nosili przede wszystkim garnitury i kapelusze.

W „Drodze do szczęścia” męskie ubrania świetnie posłużyły w jednej ze scen jako metafora społeczeństwa i zdefiniowały w nim postać graną przez DiCaprio. Widzimy jak przemierza on drogę do pracy, wśród tłumu identycznie ubranych mężczyzn idących w tym samym kierunku. Bohater staje się anonimowy do tego stopnia, że chwilami trudno go rozpoznać.

April, grana przez Winslet czuje się stłamszona narzuconą jej rolą społeczną. Wolsky podkreślił to ubierając ją w stroje, które subtelnie odróżniają ją od innych kobiet  poprzez bardziej zmysłową, kobiecą linię. Prawdziwą osobowość April, wolną od gorsetu obyczajów, widać w retrospektywie, gdy poznaje swego przyszłego męża. Czarna seksowna sukienka, proste włosy i nonszalancko palony papieros ujawniają jej naturę. Z czasem zostaje ona stłumiona i można ją dostrzec tylko w delikatnych przebłyskach.

Postać grana przez Kathy Bates to staroświecka tradycjonalistka. Jej ubrania przywodzą na myśl lata 40., symbolizując jej mentalne zamknięcie w poprzedniej dekadzie i niechęć do zmian.

Zwiastun filmu:

O autorze książki:

Tytuł:  Droga do szczęścia/Revolutionary Road
Rok: 2008
Reżyseria: Sam Mendes
Obsada: Kate Winslet, Leonardo DiCaprio, Kathy Bates, Michael Shannon
Kostiumy: Albert Wolsky

Reklamy

One thought on “Droga do szczęścia

  1. Jako zagorzała fanka mody lat 50., nie mogłam nie obejrzeć tego filmu :-) Wrażenia estetyczne są po prostu nieocenione, a Winslet emanuje kobiecością z tak niezwykłą gracją, że nie można od niej oderwać wzroku…
    Mi najbardziej spodoba się biała/kremowa, ołówkowa sukienka w towarzystwie eleganckich rękawiczek – klasa sama w sobie.

    Bardzo przyjemnie czyta się Twoje opisy filmu – w zasadzie wyrażasz wszystkie moje myśli, w sposób, w jaki ja sama nie potrafię ;-)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s