Watchmen. Strażnicy

watchmen„Strażnicy” to powieść graficzna stworzona w latach 80. przez Alana Moore’a i Dave’a Gibbonsa, która przedefiniowała pojęcie komiksu. Do tej pory traktowany był on jako rozrywka przeznaczona dla dzieci, ale dzieło Moore’a udowodniło, że może to być środek przekazu skierowany również do dojrzałych czytelników.  „Strażnicy” to jedyny komiks który pojawił się na liście 100 najlepszych powieści anglojęzycznych XX wieku magazynu „Time”.

Dzieło  stanowi wnikliwą analizę ludzi, którzy funkcjonują jako superbohaterowie. W jaki sposób ta działalność wpływa na ich psychikę, czy z czasem obojętnieją, czy ogarnia ich szaleństwo, co władza robi z  ich ego? A z drugiej strony – w jaki sposób działa na społeczeństwo świadomość istnienia takich osób?Historia rozgrywa się w 1985 roku w alternatywnej rzeczywistości – na czele Stanów Zjednoczonych nadal stoi prezydent Nixon, a zimna wojna ze Związkiem Radzieckim  jest na krawędzi nuklearnego wybuchu. Strażnicy  to zwykli ludzie (tylko jeden z nich obdarzony jest nadludzką mocą), którzy niegdyś postanowili, pod osłoną kostiumów, utrzymywać porządek na ulicach. Od kilku lat znajdują się w stanie spoczynku, na mocy ustawy zakazującej im działalności. Koncept tego rodzaju grupy nie jest oderwany od rzeczywistości, w której na przestrzeni lat powstają kolejne oddziały samozwańczych obrońców sprawiedliwości, jak choćby założona w 1979 roku nowojorska organizacja Aniołów Stróżów.

Film

Trudnego zadania przełożenia tej złożonej powieści na język filmu podjął się Zack Synder, reżyser znany ze swego umiłowania do komiksów.  Wiele z poruszonych przez Moore’a zagadnień udało mu się bez szkody przenieść na ekran. Złożoność rzeczywistości, ujawnienie słabości bohaterów, ich bezsilność, paradoksy moralne – to wszystko można odnaleźć w filmowych „Strażnikach”.

Styl

Historia osadzona jest w latach 80. i widać to zarówno w codziennych ubraniach postaci jak i kostiumach Strażników. Świetna czołówka filmu przedstawia w pigułce historie bohaterów i ich poprzedników na tle alternatywnych wydarzeń historycznych.

Sally Jupiter (Carla Gugino) – superbohaterka w stylu pin-up

Codzienne stroje noszone przez Laurie Jupiter stanowią raczej stylizację, niż dokładne odzwierciedlenie ówczesnej mody. Wykorzystano w nich charakterystyczne elementy stylu lat 80. (szerokie ramiona, paski, getry). Dlatego trudno, patrząc na bohaterkę, uświadomić sobie kiedy rozgrywa się akcja filmu – jej ubrania są jak najbardziej aktualne, zwłaszcza teraz, gdy moda jest silnie inspirowana  latami 80.

Jako Strażnik Laurie ukrywa się pod pseudonimem Jedwabna Zjawa. Jak sama nazwa wskazuje w oryginale jej kostium uszyty był z jedwabiu, dlatego jego filmowa wersja podzieliła fanów komiksu. Kostiumograf Michael Wilkinson stworzył własną jego interpretację. Zaprojektował lateksowe body połączone podwiązkami z wysokimi botkami i przymocowanymi  długimi rękawiczkami. Kompozycja czarnych i żółtych  elementów kostiumu ma podkreślać kształty bohaterki i nadawać dynamizmu jej sylwetce. Żółty lateks był robiony na specjalne zamówienie w Anglii według próbki koloru dostarczonej przez Wilkinsona, który chciał być jak najwierniejszy kolorystyce z komiksu.

Dan na co dzień jest bardzo przeciętnym mężczyzną, nie wyróżniającym się z tłumu. Jego kostium Nocnego Puchacza przypomina nieco strój Batmana. Dave Gibbons rysując tę postać inspirował się w rzeczywistości postacią Robina z serii o Batmanie.

Adrian to bohater, który odniósł największy sukces z całej grupy. Ma nienaganną aparycję, a perfekcyjnie ułożone włosy sprowokowały rozprzestrzenienie się w sieci parodii reklam lakieru do włosów z jego wizerunkiem.

Rorschach to przeciwieństwo Adriana. Jest właściwie bezdomny, nosi wciąż to samo ubranie – wymięte i obszarpane. Nieodłącznymi elementami są maska, kapelusz i stary prochowiec. To postać najbardziej lubiana przez czytelników/widzów ale i najbardziej psychotyczna. Podczas gdy reszta Strażników uległa konformizmowi jakiego wymaga świat, tak Rorschach wszystko widzi w prostym podziale na czarne-białe, dobro-zło.

Komediant to postać kluczowa.  Cyniczny, kontrowersyjny nieświadomie wpłynie na istotne decyzje pozostalych członków grupy.Doktor Manhattan był kiedyś zwykłym człowiekiem, który w skutek wypadku nabył nadludzkich mocy. Mimo swych niemal boskich możliwości bohater stopniowo coraz bardziej odsuwa się od świata i obojętnieje na jego los.

Billy Crudup grający tę postać nosił specjalny kombinezon i czujniki na twarzy, podczas gdy dwie kamery śledziły każdy jego ruch. Aby podkreślić emanujący z Manhattana blask, kombinezon noszony przez aktora miał umocowane 2 500 niebieskich światełek, dzięki czemu efekt był bardziej przekonywujący, niż przy użyciu samych efektów CGI. Wzorem według którego wymodelowano ciało Manhattana był Greg Plitt – model i aktor.

Michael Wilkinson o kostiumach w filmie:

Tytuł: Watchmen/Watchmen. Strażnicy
Rok: 2009
Reżyseria: Zack Snyder
Obsada: Malin Åkerman, Billy Crudup, Matthew Goode, Jackie Earle Haley, Patrick Wilson, Jeffrey Dean Morgan
Kostiumy: Michael Wilkinson

Reklamy

1 thought on “Watchmen. Strażnicy

  1. Pingback: Michael Wilkinson | cinema undressed

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s